INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANTWERP - BEVEREN 0-2

Bölöni, învins de o codașă » Al doilea eșec la rând acasă!

Articol de - Publicat duminica, 16 decembrie 2018 11:46

Boloni a cedat iar pe teren propriu, în fața antepenultimei clasate, pe două contraatacuri la capetele reprizei secunde, scor 0-2 cu Beveren. ”Trebuie să fim mai eficienți”, explică Loți

Una rece, alta caldă și din nou rece. Antwerp se distinge prin inconstanță în Jupiler League, iar Bölöni e tot mai departe de visul de a prinde liderul Genk.

Echipa sa a cedat sâmbătă seară surprinzător (0-2) în fața lui Beveren, locul 14 din 16, dar care o bătuse și pe Bruges!, al doilea eșec consecutiv pe teren propriu după 1-3 cu Sint Truidense. Două contraatacuri ale oaspeților, imediat după pauză și în prelungiri, au decis sentința.

Cea mai bună apărare

"Lumea nu prea ne lua în serios la început, însă după rezultatele din acest sezon am trezit interesul multora și acum se ține cont de noi. Antwerp e diferită față de acum un an și jumătate, vrem mereu să câștigăm, dar campionatul este foarte echilibrat și trebuie să fim mai eficienți", explica Loți acum câteva zile, la un post TV belgian.

Previziunile i s-au confirmat, din păcate, și Antwerp a ajuns la 3 înfrângeri acasă și 14 goluri primite. Chiar și așa, tot are cea mai bună defensivă din elita belgiană, dar a ratat ocazia de a se detașa pe Bruges (doar 0-0 "afară" cu Kortrijk). Pe care o va întâlni chiar în runda viitoare, în deplasare, peste o săptămână.

27 de goluri a marcat Antwerp în 19 etape, mult sub liderul Genk și campioana Bruges (42). În 4 meciuri n-a înscris deloc

"Trebuie să fim mai buni dacă vrem să confirmăm. Să scoatem mai mult din ocaziile create, mai ales acasă, pentru că nu există meciuri ușoare" Loți Bölöni, antrenor Antwerp