INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CAGLIARI - GENOA 2-1

VIDEO Pușcaș a ratat singur cu portarul, iar italienii nu l-au menajat: „Încă o eroare fatală. Scuffet l-a hipnotizat”

George Pușcaș a ratat singur cu portarul

Articol de - Publicat luni, 06 noiembrie 2023 12:45 / Actualizat luni, 06 noiembrie 2023 12:54

George Pușcaș (27 de ani) a jucat mai bine de 35 de minute în meciul dintre Cagliari și Genoa, scor final 2-1, dar nu i-a putut ajuta pe „grifoni” să obțină măcar un punct. Atacantul român a ratat o ocazie uriașă în prelungirile partidei, când Simone Scuffet, fostul portar la CFR-ului, i-a blocat execuția din câțiva metri.

Rezervă neutilizată în etapa trecută de campionat, la 1-0 cu Salernitana, Pușcaș a fost aruncat în luptă în meciul de duminică cu Cagliari, în minutul 59, cu scorul 1-1.

La mai puțin de 20 de minute distanță, în '69, Zappa a dus scorul la 2-1 în favoarea gazdelor, apoi, în prelungirile partidei, Pușcaș a avut șansa egalării.

Gigi Becali își asumă vina pentru înfrângerea cu Rapid: „Am greșit schimbările!”
FCSB - RAPID 1-2

George Pușcaș a ratat singur cu portarul în Cagliari - Genoa, iar italienii nu l-au menajat

Thorsby l-a găsit singur în careul advers, undeva la 7 metri de poartă. Pușcaș a preluat foarte bine, apoi nu l-a putut învinge pe Simone Scuffet, fostul portar al CFR-ului. Italianul a reacționat rapid, a ieșit în întâmpinarea lui Pușcaș și a blocat șutul acestuia.

După meci, cotidianul Gazzetta dello Sport i-a acordat nota 5 lui Pușcaș. „A avut golul egalizator la picioare, dar a fost hipnotizat de Scuffet”.

Publicația locală Pianeta Genoa nu l-a menajat deloc pe atacantul român, nota 5 și un comentariu dur: „Încă o eroare fatală a lui Pușcaș. Tot mai multe semne (n.r. - că nu e suficient de bun), precum ratări singur cu portarul”.

Rezumatul VIDEO al meciului Cagliari - Genoa

Meciul cu Cagliari a fost al șaselea pentru Pușcaș în acest sezon. Într-un total de 128 de minute pe teren, românul nu a înscris deloc. Are, totuși, un assist în Cupa Italiei, la 2-1 cu Reggiana.

Tot din fotbalul internațional:

Radu Drăgușin, lumini și umbre cu Cagliari: „Gigant în prima repriză, apoi a suferit după pauză”

Vinicius, contestat de propriii fani după ce a provocat portarul advers: „Tu și eu, afară!”