INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  COREEA DE SUD

Dan Petrescu, victorie la debutul în play-off » „Bursucul” a sărit de pe bancă în prelungiri

Jeonbuk a sărbătorit victoria alături de fani // sursă foto: Facebook

Articol de - Publicat sambata, 21 octombrie 2023 13:47 / Actualizat sambata, 21 octombrie 2023 14:32

Jeonbuk, echipa antrenată de Dan Petrescu (55 de ani), a început cu dreptul play-off-ul din Coreea de Sud, reușind să câștige la Daegu, scor 2-1.

Dan Petrescu a calificat-o pe Jeonbuk in extremis în play-off, cu o victorie în ultima etapă a sezonului regulat, iar acum a început parcursul în grupa pentru titlu.

MM Stoica i-a prezentat un atacant lui Gigi Becali: „Se distrează cu toți? Gata, îl luăm!”
FCSB

Debutul a fost excelent, de 3 puncte, scor 2-1 pe terenul lui Daegu.

Jeonbuk a învins-o pe Daegu în play-off-ul din Coreea de Sud

Jeonbuk a deschis scorul în minutul 30 prin Han Kyo-Won, care a finalizat din prima, printre picioarele portarului, după ce a fost servit pe culoar de către Lee Joon-Ho.

Doar 4 minute s-a aflat în avantaj Jeonbuk, pentru că Edgar Bruno a adus egalarea în minutul 34, când a ajuns cu noroc la o minge respinsă anapoda.

Golul izbăvitor a venit tocmai în prelungirile părții secunde și a fost înscris de Gustavo din penalty. Brazilianul a executat impecabil și l-a provocat pe Dan Petrescu, care a purtat ochelari, să sară de pe bancă.

Bucuria lui Dan Petrescu la golul victoriei

Jeonbuk ocupă locul 4 în Coreea de Sud, are acum 52 de puncte, 5 sub Gwangju, 7 sub Pohang și 15 sub liderul Ulsan Hyundai.

Mai multe știri despre stranieri:

Italienii au aplaudat golul lui Dennis Man, dar i-au găsit un mare minus: „Cam încăpățânat. Exagerează”

Adrian Mutu, fericit după victoria lui Neftchi: „Am dat patru goluri și am mai avut ocazii. Îi felicit pe jucători, a fost un meci bun și un rezultat pe măsură”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”