INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Florin Tănase, gol decisiv în duelul cu Reghecampf din Arabia Saudită » Un alt „tricolor” a fost integralist

Articol de - Publicat joi, 14 decembrie 2023 19:09 / Actualizat joi, 14 decembrie 2023 19:09

Florin Tănase (28 de ani) a marcat golul victoriei lui Al Akhdoud, scor 1-0, în fața lui Al Tai, formația antrenată de Laurențiu Reghecampf (48 de ani).

Etapa cu numărul 17 a primei ligi din Arabia Saudită a programat un nou duel între români. Al Akhdoud, cu Andrei Burcă și Florin Tănase titulari, a primit vizita lui Al Tai, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf.

Regula care aruncă în aer Liga 1 » Propunerea lui Burleanu pentru sezonul viitor
REGULĂ

Andrei Cordea, suspendat, nu a fost pe foaia de joc la oaspeți. Marko Dugandzic, fostul atacant al Rapidului, a fost înlocuit în minutul 64.

Florin Tănase, gol în poarta echipei lui Reghecampf

Duelul a fost tranșat de reușita lui Florin Tănase. În minutul 65, Al Tai a încercat să iasă cu pase din presingul advers.

Portarul a greșit execuția, Al Zabdani a recuperat și a pasat ideal, la 10 metri, poziție centrală. Fostul golgeter al Superligii a preluat cu mult calm și a șutat imparabil.

Tănase a fost înlocuit în minutul 82, Burcă a terminat meciul în teren.

Datorită victoriei de astăzi, Al Akhdoud a părăsit locurile retrogradabile din Arabia Saudită. A ajuns la 16 puncte, pe locul 14. Al Tai are un punct mai mult, pe poziția a 12-a.

Joi, 21 decembrie, urmează un alt duel românesc în liga saudită. Damac, formația antrenată de Cosmin Contra și unde evoluează Nicolae Stanciu, primește vizita lui Al Tai.

Arbitrul bătut de un președinte de club din Turcia ia o pauză. Apoi se va decide asupra retragerii: „Am anunțat și la UEFA”

Atac din vestiarul lui Bayern la Thomas Tuchel. Antrenorului i se cere public să titularizeze un fotbalist