INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHAMPIONSHIP

VIDEO Unul la națională, altul la club » Pușcaș, gol pentru Reading, după ce a „îngropat” România la Erevan

George Pușcaș (24 de ani, atacant) a marcat pentru Reading în partida cu Derby County, contând pentru etapa 40 din Championship.

Articol de GSP - Publicat luni, 05 aprilie 2021 19:00 / Actualizat luni, 05 aprilie 2021 21:32

George Pușcaș (24 de ani, atacant) a marcat pentru Reading în partida cu Derby County, 3-1, contând pentru etapa 40 din Championship.

În minutul 57, când Reading conducea cu 1-0 grației reușitei lui Olise din prelungirile primului act, Pușcaș a dublat avantajul gazdelor.

Șutul lui Yakou Meite din lateral dreapta a fost respins de David Marshall chiar în fața atacantului român. Pușcaș, pe fază, a izbutit să agațe balonul cu piciorul drept și să-l împingă astfel în poartă.

Pușcaș a fost schimbat în minutul 81, cu Lucas Joao, cel care avea să închidă tabela două minute mai târziu. Managerul Veljko Paunovici l-a lăudat la finalul meciului: "Sunt foarte bucuros pentru Pușcaș. Mă ajută faptul că el înscrie, am un lot bogat și valoros. A făcut o treabă excelentă astăzi".

Cu victoria de pe „Madejski Stadium”, Reading urcă până pe locul 6 în campionat, ultimul care permite accederea în play-off-ul pentru promovare.

7a fost nota primită de Pușcaș în cotidianul local BerkshireLive, care a notat despre fotbalistul român: „A avut o primă repriză modestă, dar a fost la locul și momentul potrivit în partea a doua, reușind să mărească avantajul lui Reading”

4 goluriși o pasă decisivă a reușit Pușcaș pentru Reading în acest sezon (19 meciuri)

George Pușcaș a „îngropat” naționala la Erevan

În meciul României de la Erevan, cu Armenia (2-3), atacantul lui Reading s-a ales cu un cartonaș roșu stupid după un atac grotesc și inutil asupra lui Calisir. Avea deja un avertisment, dar intrarea lui brutală i-a atras direct eliminarea într-un moment în care „tricolorii” conduceau cu 2-1 în minutul 77!

204e indexul InStat pe care l-a înregistrat Pușcaș în Armenia, cel mai slab dintre titulari

Valeriu Răchită: „Dacă avem psiholog la națională, înseamnă că Pușcaș e nevindecabil”