INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Ianis Hagi, titular după aproape 3 luni în tricoul lui Rangers » Vicecampioana Scoției a câștigat, dar marea rivală a cucerit din nou titlul

Ianis Hagi (24 de ani), mijlocașul celor de la Glasgow Rangers, este titular după aproape 3 luni în tricoul grupării de pe Ibrox Park. Rangers o întâlnește pe teren propriu pe Aberdeen, în runda cu numărul 34 din campionatul Scoției

Articol de - Publicat duminica, 07 mai 2023 17:52 / Actualizat duminica, 07 mai 2023 19:07

Ianis Hagi (24 de ani), mijlocașul celor de la Glasgow Rangers, a fost titular după aproape 3 luni în tricoul grupării de pe Ibrox Park. Rangers s-a impus în fața lui Aberdeen, scor 1-0, în runda cu numărul 34 din campionatul Scoției. Marea rivală, Celtic, a câștigat la Edinburgh cu Hearts, 2-0, și a cucerit al doilea titlu consecutiv.

Ultimul meci pe care internaționalul român îl începuse titular în tricoul lui Rangers fusese cel de pe data de 12 februarie, când Rangers se impunea la limită, scor 3-2, în fața lui Partick Thistle, în „optimile” de finală ale Cupei Scoției. Atunci, românul a jucat o repriză, fiind înlocuit la pauză de Ryan Kent.

Fotbaliștii de la FCSB, ultrași pentru o zi » Imagini tari surprinse de GSP la „Sala Polivalentă”
CSM BUCUREȘTI - ESBJERG

Ianis Hagi, titular după aproape 3 luni în tricoul lui Rangers în meciul cu Aberdeen

Ianis Hagi a jucat 66 de minute în succesul lui Rangers, fiind înlocuit de Wright. Unicul gol al meciului a fost marcat de Todd Cantwell, în minutul 65. Românul a avut o evoluție apreciată, fiind notat cu 7 de cei de la Sofa Score.

Revenit pe gazon în ianuarie, după o accidentare foarte gravă la genunchi, care l-a ținut în afara terenului mai mult de un an, Ianis Hagi nu a jucat de atunci mai mult de 45 de minute în tricoul lui Glasgow Rangers.

Au fost meciuri în care Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată la Rangers, dar și partide în care a fost lăsat în afara lotului.

Mai jos, toate partidele pe care le-a disputat Rangers din data de 28 ianuarie, primul meci de la revenirea mijlocașului român, când acesta bifa 19 minute în victoria cu St. Johnstone, scor 2-0, în etapa cu numărul 23 din Scottish Premiership.

• Rangers - Celtic 0-1: Hagi a jucat 8 minute

Boloni, nemulțumit și după victorie: „Am căzut într-o suficiență păguboasă”

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”