INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STUTTGART

Nemții știu ce-i lipsește ”tricolorului” ca să fie titular la Stuttgart: ”Maxim n-are tempo”

Articol de - Publicat marti, 01 martie 2016 00:00

Selecționerul Iordănescu remarca ieri îngrijorat că Alexandru Maxim "nu mai e titular la Stuttgart de multă vreme".

De ce "tricolorul" nu reușește să se impună în fața lui Didavi, concurentul său pe post în linia mediană a șvabilor? Analizând eșecul de sâmbătă în fața Hanovrei (1-2), cotidianul Stuttgarter Zeitung subliniază: "Maxim este un jucător tehnic, dar acțiunilor sale le lipsește tempoul, acea iuțime ce poate desface apărările aglomerate".

Nici o garanție

Altfel spus, degeaba a alergat Maxim 11,2 kilometri în 90 de minute. Degeaba a centrat la gol. Atâta vreme cât nu-și va putea surprinde adversarul ca Didavi (suspendat în week-end), atâta vreme cât n-are instinctul de killer al acestuia nici nu va răzbi în primul unsprezece. Foarte probabil, neamțul o va părăsi pe VfB în vară. E la final de contract și are numeroase oferte. Alex recunoaște însă că "plecarea lui nu-mi garantează automat locul în echipă. Poate va veni un nou «decar». De aceea trebuie să mă pregătesc la limită. Să fiu mai bun cu fiecare zi care trece!".

"Nu e ușor să fii rezervă. La antrenament fac tot ce-mi stă în putință ca să conving, însă decizia e la antrenor"
Alex Maxim, în Stuttgarter Nachrichten

"Pasele decisive sunt bune pentru moral. Dar mi-aș fi dorit să dau și eu mai multe goluri"
Alex Maxim, în Stuttgarter Nachrichten

1e numărul golurilor înscrise de Maxim în 17 apariții în Bundesliga 2015-2016. Concurentul Didavi are 9 (20 meciuri)

 

Citește și:
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (6)
dinamo100
dinamo100  •  01 Martie 2016, 11:27

Nu cred ca Maxim are o problema cu inspiratia, eu cred ca jurnalistii germani au observat corect, e vorba de ritmul de joc. Acesta lipseste in general fotbalistilor romani. La noi se joaca mai incet, se da drumul tarziu la minge, mingea urmeaza trasee mai complicate "pana ce urca si ceilalti".

cipinho79
cipinho79  •  01 Martie 2016, 11:22

Maxim s-ar descurca de minune in Premier League unde jocul de cap este mult mai bine valorificat.

steaua1986forever
steaua1986forever  •  01 Martie 2016, 11:19
Postat de nea_vanea.60 pe 01 Martie 2016, 11:10

adevarul este unul singur: maxim nu are valoare de bundesliga!

Maxim nu are fizic, cum sa spui ca esti fotbalist profesionist si sa ai niste manuta si picioare de puber nedezvoltat? Pai in Bundesliga il iau aia pe sus, el e obisnuit ca in Romania sa fie fault si daca stranuta cineva la 20m de el......Degeaba se agita el, ca e un fel de Torje pana la urma...Tot il cheama coruptii astia pe la Nationala ca sa il relanseze dar tot degeaba, mai rau se face de ras...

Vezi toate comentariile (6)
Comentează