INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SLAVIA

VIDEO MAGICIANUL Stanciu, de neoprit! Încă o „dublă” pentru Slavia Praga » Execuții de excepție!

Nicolae Stanciu, Slavia Praga

Articol de - Publicat duminica, 14 martie 2021 20:09 / Actualizat duminica, 14 martie 2021 21:55

Nicolae Stanciu (27 de ani) a marcat din nou pentru Slavia Praga. Mijlocașul român a reușit o „dublă” în prima repriză a meciului cu Mlada Boleslav, scor final 0-3.

Nicolae Stanciu trece printr-o perioadă extraordinară. Încă două goluri senzaționale, cu care atacantul român are șase marcate în ultimele patru partide. Vine în formă naximă la națională!

Ultimele două săptămâni magnifice pentru Nicolae Stanciu s-au încheiat aseară cu un nou recital reușit la Slavia Praga. Al cincilea și al șasea gol în patru partide în campionat și Europa League! A fost, probabil, cel mai bun meci făcut de mijlocașul român de când se află la campioana Cehiei. Execuția din meciul cu Rangers de joi a fost continuată cu alte două „bijuterii" cu Mladá Boleslav.

Din nou titular, Nicolae Stanciu a deschis scorul (24) cu o execuție super din lovitură liberă de la 24 de metri, în colțul din stânga sus, fără speranțe pentru portar. Iar înaintea pauzei s-a autodepășit. A primit o minge de la Sima, în colțul careului în stânga, a driblat doi adversari și a trimis apoi necruțător, la colțul scurt (40). Gol aplaudat în picioare de toată banca de rezerve și antrenorul Trpišovský. De aproape 2 ani și jumătate nu mai realizase o "dublă", de la Sparta Praga - Slovan Liberec 4-1.

VIDEO Nicolae Stanciu, 11 goluri și 6 assisturi pentru Slavia Praga

Nico a ajuns la 11 goluri în toate competițiile sezonului (9 în campionat, două în Europa League), are și șase pase decisive și este în formă maximă înaintea duelurilor din preliminariile CM 2022. Doar în urmă cu cinci sezoane, la FCSB, marca mai mult, 12 goluri în 28 de partide din Liga 1. A fost schimbat în minutul 78, cu puțin înainte să se facă 3-0, Slavia legând clar al treilea succes.

Stanciu a preluat mingea pasată de Sima, a driblat doi adversari și a șutat necruțător din câțiva metri, sub bara transversală!

Stanciu a ajuns astfel la 6 goluri marcate în ultimele sale 4 meciuri, după reușitele din meciurile cu Rangers (1-1), Ostrava (2-1) și „dubla” cu Slovacko (3-2), alt meci în care a punctat din lovitură liberă.

Golul 3 a fost reușit de Abdulla Yusuf în minutul 82, din penalty. Stanciu a fost înlocuit cu Tomas Holes în minutul 79.

Citește mai multe știri despre stranieri:

Mihăilă și Man, eroi și în Gazzetta dello Sport: „Românii la putere: sprinturi, tehnică, driblinguri!”

A jucat o repriză cu Man și Mihăilă în Parma - Roma, apoi a tras concluziile chiar pe gazon