INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Olimpiu Moruțan, debut cu stângul la Pisa » Eliminat din Cupa Italiei încă din primul tur

Olimpiu Moruțan a debutat la Pisa
Olimpiu Moruțan a debutat la Pisa Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 august 2022 23:03 / Actualizat sambata, 06 august 2022 23:28

Olimpiu Moruțan (23 de ani) a debutat cu un eșec la noua sa formație. Pisa a fost eliminată din primul tur al Cupei Italiei, scor 1-4 de Brescia.

După ce în urmă cu două zile a fost prezentat oficial la Pisa, Moruțan a debutat azi pentru italieni. Mijlocașul român a fost folosit în a doua parte a partidei pe care Pisa a pierdut-o acasă cu Brescia.

Alexandru Maxim, gol superb în prima etapă din Turcia » Execuție la „păianjen”
Turcia

Băgat în teren în minutul 73 de către antrenorul Roland Maran la scorul de 1-3, Olimpiu nu a reușit să își pună amprenta asupra jocului. Mai mult, adversarii au mai înscris o dată până la final, prin Bianchi, în prelungirile partidei.

La Pisa, Marius Marin a fost integralist, în timp ce Adrian Rus nu a fost în lot.

Olimpiu Moruțan, împrumutat de Pisa un sezon

Pisa l-a împrumutat pentru un sezon pe Moruțan de la Galatasaray pentru suma de 150.00 de euro.

De asemenea, Pisa îl poate cumpăra definitiv pe Moruțan în vara viitoare pentru 5,5 milioane de euro. Mai există o clauză care spune că dacă românul joacă cel puțin 45 de minute în 25 de meciuri pentru italieni, iar Pisa promovează în Serie A, atunci Moruțan va fi transferat automat pentru 5,5 milioane de euro.

Citește alte știri din fotbalul internațional:

Barcelona, aproape de o nouă lovitură uriașă! Acordul la care au ajuns catalanii