INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Primul gol al lui Olimpiu Moruțan la Galatasaray, o bijuterie! Cicâldău i-a pasat decisiv

Olimpiu Moruțan, îmbrățișat de Fatih Terim după golul cu Goztepe // foto: Twitter +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 septembrie 2021 20:41 / Actualizat duminica, 26 septembrie 2021 21:57

Olimpiu Moruțan (22 de ani) a marcat golul de 2-1 în meciul dintre Galatasaray și Goztepe (scor final 2-1), din etapa 7 a campionatului din Turcia.

Cu Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău titulari, Galatasaray a fost condusă la pauză, după ce oaspeții au punctat prin Ndiaye în minutul 43.

În a doua parte, roș-galbenii au întors foaia. Au egalat prin Dervisoglu în minutul 49, profitând de o gafă colosală a portarului oaspeților, care a scăpat mingea printre picioare, apoi cei doi români au ieșit la rampă.

Olimpiu Moruțan, gol din pasa lui Alexandru Cicâldău la Galatasaray

În minutul 56, Olimpiu Moruțan a preluat, lipit de tușa din dreapta, o pasă venită de la Alexandru Cicâldău. Moruțan a înaintat spre careul lui Goztepe paralel cu poarta, a depășit elegant doi adversari,  în zig-zag, și a șutat plasat, portarul Egribayat fiind prins pe contre-pied

Filmul golului înscris de Olimpiu Moruțan

Moruțan trece și de al doilea oponent
Pasa lui Alexandru Cicâldău, din apropierea centrului terenului
Olimpiu Moruțan depășește primul adversar care i-a ieșit în cale
Moruțan, înconjurat de adversari în momentul șutului
Primul gol al lui Olimpiu Moruțan la Galatasaray

A fost primul gol al lui Moruțan la Galatasaray, în al 6-lea său meci în tricoul roș-galben.

După gol, Moruțan a alergat „glonț” spre banca tehnică și l-a îmbrățișat pe antrenorul Fatih Terim, cel care are o încredere uriașă în aptitudinile sale.

Galatasaray, pe 10 în Turcia:

Sfatul lui Fatih Terim a dat roade

Sâmbătă, cu o zi înainte de meciul dintre Galatasaray și Goztepe, turcii au dezvăluit că între antrenorul Fatih Terim și Olimpiu Moruțan a avut loc o discuție privată. Potrivit SporX, legendarul antrenor al galben-roșilor i-ar fi cerut lui Moruțan să fie mai eficient în fața porții, să șuteze mai mult.

Până la meciul cu Goztepe, statisticile lui Moruțan îi dădeau dreptate lui Terim. Deși a jucat în poziții avansate, fie în spatele vârfului fie în banda dreaptă, românul a șutat puțin. Are doar 7 șuturi în cele 5 meciuri jucate în tricoul Galatei, doar două dintre acestea fiind pe poartă.

Iar xG-ul său, ceea ce reprezintă calitatea ocaziilor pe care le-a avut, nu a trecut în niciunul dintre cele 5 meciuri de 0,14. Expected goals (xG) reprezintă probabilitatea ca șuturile expediate de fotbaliști să fie transformate în goluri.