INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PANATHINAIKOS - OLYMPIAKOS

Panathinaikos - Olympiakos 2-1. FOTO Ladislau Boloni, victorie uriașă în Grecia: a învins marea rivală și a întrerupt o serie neagră

Panathinaikos, formația antrenată de Ladislau Boloni, joacă astăzi, de la ora 19:30, în clasicul fotbalului din Grecia, contra lui Olympiakos. +3   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2021 21:33

Panathinaikos, formația antrenată de Ladislau Boloni, a câștigat marele derby al Greciei, contra lui Olympiakos, scor 2-1.

Ladislau Boloni a reușit cea mai importantă victorie de la instalarea în Grecia. A întrerupt serie de 8 meciuri consecutive fără victorie, pe care Panathinaikos o avea în meciurile cu Olympiakos.

Panathinaikos - Olympiakos 2-1. Victorie mare pentru Ladislau Boloni

Formația din Capitală a deschis rapid scorul, în minutul 6, prin brazilianul Mauricio. Olympiakos a preluat inițiativa, dar a avut o posesie sterilă, lipstă de ocazii. Younousse Sankhare, adus în iarnă de la ȚSKA Sofia, a dublat avantajul în minutul 73. Senegalezul are un procentaj perfect, două goluri în două meciuri. Reușita de onoare a campioanei a fost semnată de El Arabi, în minutul 82.

Datorită acestei victorii, Panathinaikos urcă pe locul 3 în prima ligă a Greciei, cu 41 de puncte. Formația antrenată de Boloni este neînvinsă în anul 2021. Olympiakos rămâne lider, cu 57 de puncte, dar înregistrează primul eșec stagional.

Panathinaikos - Olympiakos 2-1

Panathinaikos - Olympiakos, echipe de start:

Panathinaikos: Dioudis - Mollo, Schenkeveld, Velez, Juankar - Gbakoto, Alexandropoulos, Mauricio, Sankhare - Ioannidis, Kampetsis
Rezerve: Cantalapiedra, Chatzigiovannis, Chatzitheodoridis, Carlitos Lopez, Niasse, Poungouras, Sanchez, Vilafanez, Xenopoulos
Antrenor: Ladislau Boloni

Olympiakos: Jose Sa - Androutsos, Semedo, Sokratis, Reabciuk - SIlva, Camara, Bouchalakis - Vrousai, Koka, Fourtounis
Rezerve: O. Ba, Cuypers, El Arabi, Holebas, Lala, Masouras, Randjelovic, Tzolakis, Valbuena Antrenor: Pedro Martins

45 de titluriare Olympiakos în Grecia. Panathinaikos e a doua în acest clasament, cu 20 de trofee

VIDEO. Atmosferă degajată la antrenamentele lui Ladislau Boloni

Nicolae Stanciu, lăudat de antrenorul Slaviei după supergolul marcat: „Joacă grozav”

Adrian Ursea, învins la limită de PSG în Ligue 1 » Nice, fără victorie de 12 ani pe Parc des Princes