INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  OLYMPIAKOS - PAOK 1-2

REZUMAT VIDEO Răzvan Lucescu, victorie uriașă în derby » PAOK s-a impus în „infern”, în fața vedetelor lui Olympiakos

Atmosfera de la Olympiakos - PAOK / Sursă foto: Twitter@ 101 Ultras

Articol de GSP - Publicat marti, 18 octombrie 2022 07:16 / Actualizat marti, 18 octombrie 2022 09:58

PAOK Salonic, formația antrenată de Răzvan Lucescu, s-a impus, în deplasare, în duelul cu rivala Olympiakos, scor 2-1, într-unul dintre cele mai importante derby-uri ale Greciei.

Outsider în fața vedetelor lui Olympiakos și fără victorie în fața rivalei de mai bine de un an an, PAOK a produs surpriza luni seara. Echipa lui Răzvan Lucescu a început ideal derby-ul și primit un cadou nesperat în minutul 8, când Sokratis Papastathopoulos, fostul fundaș de la Dortmund sau Arsenal, și-a înscris în proprie poartă.

Într-o atmosferă incendiară creată de ultrași, Olympiakos a ieșit la joc și a restabilit egalitatea în minutul 37, prin columbianul James Rodriguez. Fostul star al lui Real Madrid a înscris din pasa moldoveanului Reabciuk și a declanșat isteria în tribunele de pe „Georgios Karaiskakis”.

DINAMO KIEV

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu s-a impus în „infern”, în fața vedetelor lui Olympiakos

PAOK și-a jucat inteligent cartea, a acceptat să fie dominată de Olympiakos, dar a dat lovitura în minutul 56, prin neamțul Khaled Narey, care a înscris după o pasă a lui Lyratzis. Gazdele, fără fostul „galactic” Marcelo pe teren, au atacat furibund până la final, însă nici intrările lui Valbuena sau El Arabi nu au mai putut deregla apărarea lui PAOK, care a „fugit” cu victoria.

Grație triumfului cu Olympiakos, PAOK a acumulat 15 puncte și a urcat pe locul 4 în Grecia. Oly e la un punct în spate, pe 5.

Trupa lui Răzvan Lucescu e însă departe de primul loc, ocupat în acest moment de Panathinaikos Atena, care are 24 de puncte. Formația din Salonic atacă însă podiumul și e la doar patru lungimi de AEK Atena, ocupanta locului secund.

4.90era cota oferită de agențiile de pariuri pentru un triumf al lui PAOK în fața lui Olympiakos

VIDEO Mircea Lucescu a găsit vinovații pentru înfrângerea cu Șahtior: „Au fost niște greșeli inacceptabile pentru mine”

VIDEO Nota primită de Ciprian Tătărușanu, după Verona - AC Milan 1-2 » Talisman pentru „diavoli” în Serie A