INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SERIE A

VIDEO + FOTO Impact dur cu Serie A » Echipa lui Drăgușin și Pușcaș, zdrobită de Fiorentina + Răzvan Marin, aproape de un eurogol

Radu Drăgușin (stânga), în meciul Genoa - Fiorentina/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 19 august 2023 23:45 / Actualizat duminica, 20 august 2023 00:21

Genoa, cu Radu Drăgușin titular, a pierdut cu Fiorentina, scor 1-4, în prima etapă din Serie A.

Impact dur pentru „Grifon” la revenirea în prima ligă italiană. Genoa, susținută de un stadion plin, nu a avut nicio șansă cu finalista Conference League.

Ce „nebunie”! Dinamo dă lovitura la Voluntari după un final ULUITOR, cu gol validat de VAR și penalty ratat de gazde. Clasamentul ACUM
FC Voluntari - Dinamo 2-3

Genoa, zdrobită de Fiorentina

Biraghi a deschis repede scorul pentru Fiorentina, după doar 5 minute de joc. În minutul 11 era deja 2-0 pentru formația viola, după ce Bonaventura a punctat și el. Gonzalez a dus scorul la 3-0 înainte de pauză, cu o lovitură de cap după cornerul executat de Biraghi.

Spectacolul a continuat și după pauză, când Mondragora a făcut 4-0 pentru Fiorentina. Pentru Genoa a punctat Birsachi, în minutul 58, în ceea ce a reprezentat o simplă consolare pentru suporterii „Grifonului” care au realizat o coregrafie impresionantă la startul meciului.

Coregrafia galeriei de la Genoa

George Pușcaș a rămas pe bancă tot meciul. Românul are o concurență acerbă. Genoa i-a avut în față pe Gudmundsson, vedeta echipei de anul trecut, și pe Retegui, titular în naționala Italiei.

Răzvan Marin, aproape de un gol superb

Răzvan Marin a fost integralist la Empoli în prima etapă din Serie A. Echipa mijlocașului român a pierdut cu Verona, scor 0-1.

Marin a fost aproape de un gol superb la 0-0. A tras violent de la distanță, însă portarul advers, Montipo, a atins mingea cu vârful degetelor și a deviat-o în bară. Caprile, celălalt goalkeeper, nu s-a descurcat la fel de bine, a scăpat mingea la un corner, iar Bonazoli a marcat singurul gol al partidei, în minutul 75.

VIDEO. Rezumat Empoli - Verona 0-1