INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

VIDEO The Best Black Cat » Sunderland, prima victorie în campionat: 3-0 cu Newcastle! Panti s-a făcut remarcat

Panti, providențial. Încă un pericol îndepărtat la cornerul lui Perez

Articol de - Publicat luni, 26 octombrie 2015 00:00

Pînă să deschidă scorul echipa sa, ”tricolorul” a avut 3 intervenții salvatoare. Iar la 1-0, a parat uluitor balonul expediat de Mitrovici de la 10 metri.

Coșmarul lui Sunderland în Premier League a luat sfîrșit. În sfîrșit! După 9 etape fără succes a spart gheața ieri, în "North-East Derby" cu Newcastle: 3-0. Goluri Adam Johnson, din penalty (45+2), Jones (64) și Fletcher (86).

Dar se putea termina rău și acum dacă "pisicile negre" nu aveau între buturi un Pantilimon în formă de zile mari. "The Best Black Cat", cum ar spune englezii.

Pînă la deschiderea scorului, "tricolorul" și-a salvat echipa în mai multe rînduri:

• Minutul 3: bine plasat, apără voleul lui Coloccini din 2-3 metri
  • Minutul 10: scoate în corner, cu emoții, e adevărat, șutul lui Wijnaldum la colțul scurt
  • Minutul 44: respinge peste "transversală" balonul expediat de Wijnaldum din lovitură liberă

Și la 1-0, în fața unui adversar în inferioritate după eliminarea lui Coloccini (45+2), Panti a avut de lucru. În minutul 53, a făcut chiar minuni la șutul lui Mitrovici, din 10 metri, parînd o minge pe care întreg stadionul o văzuse în plasă. Putea fi 1-1.

"Cu șutul său, Mitrovici n-a reușit decît să scoată ce e mai bun din Pantilimon"
Mail on Sunday, tabloid britanic

8 șuturipe poartă a primit Pantilimon ieri. Primul meci din acest sezon în care nu ia gol

7e nota primită de portarul "tricolor" în săptămînalul Mail on Sunday

6 puncteare Sunderland după 10 etape: un succes și 3 remize. E pe locul 19, din 20