INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ITALIA

Vlad Chiricheș, din nou titular la Sassuolo » Prestație sub așteptări a românului

Vlad Chiricheș // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 martie 2021 19:14 / Actualizat sambata, 13 martie 2021 19:48

Vlad Chiricheș (31 de ani) a fost titular în meciul dintre Sassuolo și Verona, câștigat de gazde cu 3-2, dar a avut o prestație slabă.

Vlad Chiricheș a revenit în acțiune după aproape 2 luni departe de teren, în care a fost accidentat și s-a văzut nevoit să stea în izolare după ce un apropiat a fost depistat pozitiv cu COVID-19. Titular în fața Veronei, stoperul român a jucat 87 de minute, fiind înlocuit cu Kaan Ayhan la scorul de 3-2.

Vlad Chiricheș, nesigur în Sassuolo - Verona

Deși nu a greșit la vreunul dintre cele două goluri ale oaspeților, Chiricheș a avut o prestație nesigură. A fost depășit destul de ușor, mai ales în minutul 60 când Mattia Zaccagni a scăpat de sub marcajul său și a înscris. Din fericire pentru Chiricheș, golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Publicația locală Canale Sassuolo i-a oferit nota 6 fundașului român, a doua cea mai mică din echipă, după 5-ul primit de Jeremy Toljan, dar la egalitate cu Kyriakopoulos, Obiang și Caputo.

„A încercat să îl țină departe de poartă pe rapidul Lasagna cu experiența sa, i-a reușit într-un final, dar nu fără emoții”, au scris italienii.

5,5a primit Chiricheș pe Sassuolonews.net. Doar Toljan (5) a avut mai puțin

Câteva acțiuni bune pentru Chiricheș, dar și câteva emoții. Nici măcar revenirea lui nu a putut închide o defensivă care primește goluri de 15 meciuri consecutive
- Sassuolonews.net

VIDEO Rezumatul meciului Sassuolo - Verona 3-2

Pentru Sassuolo au marcat Locatelli (minutul 4), Djuricic (51) și Hamed Traore (81), iar pentru Verona au punctat Lazovic (43) și Dimarco (79).