SPORTURI  »  ALTELE  »  TRAGEDIE

A murit în somn! Culturistul Viorel Ristea a suferit o comoţie cerebrală

sursa foto libertatea +3   FOTO
sursa foto libertatea

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 iunie 2011 00:00 / Actualizat vineri, 17 iunie 2011 16:15

Culturistul român Viorel Ristea a murit ieri, la Miami, în urma unei comoţii cerebrale suferite în somn. El se afla în timpul unui regim drastic de slăbire, pe care îl ţinea pentru a fi în formă la concurs. El se afla în aceste zile în SUA pentru a participa la Fitness Universe Weekend.

- Viorel Ristea a devenit cunoscut în lumea culturismului după ce a cîştigat locul 3 în 2009 la concursul Musclemania Universe din Las Vegas.

Inima sportivului de 29 ani a încetat să mai bată ieri, la ora 17.00, ora României. Ristea se afla în perioada de pregătire dinaintea concursului şi în mijlocul unui regim draconic.

Viorel Ristea, de profesie economist, a fost consilier local la Primăria Sectorului 4, din partea Partidului Conservator, în perioada 20 iunie 2008 - 25 noiembrie 2010. În urmă cu doi ani, Ristea declara că ambiţia lui este să ajungă senator. Ca să se menţină în formă, spunea că face patru ore de antrenament pe zi şi mânca două kilograme de carne de pui sau de peşte, conform EVZ.ro.

Repatrierea trupului neînsufleţit durează minim 10 zile şi costă 8.000 de dolari. Membrii Federaţiei Române de Culturism şi Fitness au început să strângă banii necesari pentru aducerea în ţară a lui Viorel Ristea.

Citește și:
Daniel Pancu, exasperat: „Când îl văd, îmi vine să o iau pe partea cealaltă” » A calculat în procente șansele lui CFR la titlu
Superliga
Daniel Pancu, exasperat: „Când îl văd, îmi vine să o iau pe partea cealaltă” » A calculat în procente șansele lui CFR la titlu
Sorana s-a antrenat pe „Bernabeu”, iar colega din circuit nu s-a putut abține: „Ai corpul ideal”
Tenis
Sorana s-a antrenat pe „Bernabeu”, iar colega din circuit nu s-a putut abține: „Ai corpul ideal”
Răzvan Lucescu a pierdut incredibil finala Cupei Greciei: PAOK, învinsă în prelungiri de OFI Creta
Campionate
Răzvan Lucescu a pierdut incredibil finala Cupei Greciei: PAOK, învinsă în prelungiri de OFI Creta
Se cunosc primele echipe calificate în Final 4-ul Ligii Campionilor la handbal feminin!
Handbal
Se cunosc primele echipe calificate în Final 4-ul Ligii Campionilor la handbal feminin!
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Profit.ro
ULTIMA ORĂ A 3-a zi de scumpiri mari în toate benzinăriile. Motorină mai ieftină de 9 lei - doar în stațiile Petrom
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Ion Țiriac s-a întors din China și dezvăluie cadoul exorbitant pe care i-l face Nadiei, la 50 de ani de la Montreal: „Pe 18 iulie îi dau cheile”

Îl recunoști? Fostul număr 1 ATP, nomad în Munții Atlas: „Casa noastră - mama natură”


Comentarii (9)
licitatii
licitatii  •  01 Septembrie 2011, 18:45

dar mai lasati omul in pace... ce conteaza asa mult o greseala??? toti gresim

engelmaschine
engelmaschine  •  19 Iunie 2011, 07:48

Comoție cerebrală = zguduire puternică a creierului, provocată prin cădere, explozie, lovire etc. și manifestată prin tulburări care merg de la amețeală până la pierderea cunoștinței, comă și moarte. acuma, ne poate spune autorul acestui material cum se face comotia cerebrala in somn? despre morti numai de bine, Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca!

britishoi
britishoi  •  17 Iunie 2011, 17:24

RIP :(

Vezi toate comentariile (9)
Comentează