SPORTURI  »  ALTELE  »  MARATON

Hoţul zilei: a cîştigat maratonul cu numai 6 km alergaţi, fiindcă "am vrut să fiu sigur că primesc tricou şi medalie"!

Articol de GSP - Publicat joi, 05 decembrie 2013 00:00 / Actualizat joi, 05 decembrie 2013 14:51

Un patiser, care i-a uimit zilele trecute pe organizatorii maratonului din Singapore trecînd primul linia de sosire, a recunoscut că a trişat şi că face acest lucru de ani buni.

Tam Chua Puh, 43 de ani, a terminat duminică distanta de 42 de kilometri în 2 ore şi 46 de minute, cu mult înaintea atleţilor experimentaţi, provocînd stupoare pe linia de sosire.

El a povestit însă ulterior că nu a alergat decît 6 kilometri. Apoi a simţit dureri la un genunchi şi a luat-o pe o scurtătură înspre finiş. Iniţial, Tam, un tip cu ochelari, cu o şapcă de baseball pe cap şi cu un şort larg, a fost declarat cîştigător. Mai apoi însă organizatorii cursei au observat că bărbatul a ratat toate punctele de verificare de pe traseu.

Tam a povestit că nu a intenţionat să iasă învingător nici măcar trişînd, ci dorea doar să primească tricoul şi medalia de participant la cursă. El a mai spus că a luat-o pe căi mai scurte şi la ultimele două ediţii ale maratonului, cînd a urcat în diverse maşini care l-az'u adus pînă aproape de finiş.

"Îmi cer scuze dacă am supărat pe cineva. Nu mi-am imaginat niciodată că voi crea atîtea inconveniente organizatorilor", a spus Tam.