SPORTURI  »  ALTELE  »  SCHI ALPIN

FOTO Premiu inedit la o etapă de Cupă Mondială de schi alpin » Jasmine Flury a primit un vițel după ce s-a impus în proba de coborâre

Jasmine Flury la festivitatea de premiere FOTO Imago Images +4   FOTO
Jasmine Flury la festivitatea de premiere FOTO Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 11:08 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 11:16

Jasmine Flury (30 de ani) s-a impus sâmbătă în coborârea din stațiunea franceză la Val d'Isere și a fost premiată cu un vițel.

Jasmine Flury a câştigat, sâmbătă, proba de coborâre din stațiunea franceză la Val d'Isere, o cursă contând pentru Cupa Mondială. Campioana mondială a probei, Fleury nu a avea în palmares nicio etapă de Cupă Mondială câștigată. Pe podium au mai urcat Joana Haehlen şi Cornelia Huetter. „Această victorie îmi ia un pic de presiune de pe umeri. Sunt extrem de fericită”, a spus elvețianca.

Jasmine Flury a fost surpriza Campionatelor Mondiale din acest an, ea reușind să câștige aurul la coborâre. Ea avea 100 de curse în Cupa Mondială, dar urcase doar de două ori pe podium, dar nu pe primul loc. Într-un interviu pentru federația internațională, Jasmine a spus că încearcă să abordeze fiecare cursă la fel. „Sunt o sportivă profesionistă și scopul meu este să câștig sau măcar să fiu mulțumită la final că am dat totul pe pârtie”, a explicat ea.

Lindsey Vonn a decis să păstreze cadoul

La festivitatea de premiere, Jasmine a primit pe lângă trofeu și un vițel. Este o tradiție în stațiunea franceză, fiind un gest simbolic, de cele mai multe ori schioarele alegând o sumă de bani în locul animalului, în jur de 4000-5000 de euro. Asta până în 2014, când americanca Lindsey Vonn a decis să păstreze vițelul pentru că i s-a părut extrem de drăguț.

Lindsey Vonn și-a botezat vițelul Olympee FOTO Imago Images

Roger Federer a primit și el ca premiu asemănător

Nu e prima oară în lumea sportului când un câștigător primește un astfel de premiu. Roger Federer a fost recompensat și el cu o vacă. În 2003, după ce s-a impus prima oară la Wimbledon, Roger Federer a primit o vacă pe nume Juliette din partea organizatorilor turneului de la Basel. Zece ani mai târziu el a mai primit-o și pe Desiree.

Roger Federer și Juliette în 2003

Maria Sharapova s-a desprins de cariera pe care a avut-o în tenis: „Dacă ai veni la mine acasă, nici nu ai ști că am jucat”
WTA
Clubul din România a vrut să-i rupă contractul pentru că era însărcinată » Povestea celui mai negru moment din cariera unui portar de la Mondial: „Trebuie să luptăm pentru drepturile noastre!”