SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONAT MONDIAL

Roxana Cocoş a obţinut medalia de bronz la aruncat, la Mondialul de haltere de la Paris

Articol de GSP - Publicat marti, 08 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat marti, 08 noiembrie 2011 18:39

Roxana Cocoş a cîştigat medalia de bronz la stilul aruncat, în finala categoriei 63 de kilograme, la Campionatul Mondial de haltere, de la Paris.

La stilul smuls, Roxana Cocoş a început competiţia cu 100 de kilograme, urcând apoi la 104 kg, pentru a încheia cu un nou record personal, 107 kilograme, cu care s-a clasat pe locul 6. La stilul smuls, câştigătorea probei, rusoaica Svetlana Tsarukaeva a reuşit 117 kilograme, cu care a bătut recordul mondial de 116 kg, ce data din 2005.

La stilul aruncat, sportiva română în vârstă de 22 de ani a reuşit 131 kilograme din prima încercare, urcând apoi la 136 kilograme, pentru a încheia cu o ratare la 140 kilograme. Chiar şi aşa, Roxana Cocoş a cucerit medalia de bronz la aruncat, în timp ce la total s-a clasat pe locul 4. Columbianca Mayia Maneza a doborât recordul mondial, cu 147 kilograme, cel anterior fiind stabilit tot de ea, în 2010.
Medalia de aur la total a revenit rusoaicei Svetlana Tsarukaeva (255 kg), urmată pe podium de Mayia Maneza (Columbia, 248 kg) şi de chinezoaica Xiaofang Ouyang (246 kg).

Roxana Cocoş a fost singura reprezentantă a României în competiţia feminină. La masculin, în prima zi de competiţie, Marius Gîscan s-a clasat pe locul 18 (cat. 62 de kilograme), cu un bilanţ de 274 kilograme (115 la smuls şi 159 la aruncat).

Ceilalţi competitori români sunt Antoniu Buci (69 kg), Adrian Ghişoiu (77 kg), Răzvan Martin (77 kg), Gabriel Sâncrăian (85 kg) şi Valeriu Calancea (94 kg). Înaintea plecării spre Paris, preşedintele FR Haltere Nicu Vlad a declarat, pentru MEDIAFAX, că principalul obiectiv al delegaţiei României la Campionatul Mondial este obţinerea a patru calificări la Jocurile Olimpice din 2012.

Ediţia din 2011 a Campionatului Mondial este a 79-a la masculin şi a 22-a la feminin şi se desfăşoară la Disneyland Paris.

Sursă: Mediafax

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”