SPORTURI  »  ALTELE  »  POLO

Triumf pentru Steaua în Cupa României! „Militarii” au ajuns la 3 trofee la rând

Steaua a câștigat Cupa României la polo

Articol de - Publicat sambata, 19 ianuarie 2019 18:43

Steaua a câştigat Cupa României la polo. Este al 11-lea trofeu din istoria "militarilor", şi al treilea cucerit consecutiv.

Steaua Bucureşti a câştigat azi, în bazinul din Complexul Sportiv Ghencea, Cupa României la polo masculin după ce a trecut în finală de CSM Digi Oradea, cu 12-6.

Campioana României a condus de la un capăt la altul, distanţându-se la 6-2 la jumătatea partidei. Pentru echipa pregătită de Andrei Iosep este al 11-lea trofeu din istoria clubului şi al treilea câştigat consecutiv. Golurile Stelei au fost marcate de Jerko Marinic Kragic 3, Dimitri Goanţă 2, Mihnea Chioveanu 2, Marios Kapotsis 2, Nikita Dereviankin 1, Andrei Prioteasa 1 şi Victor Antipa 1.

În finala mică, Sportul Studenţesc Corona a învins cu 15-9 pe Dinamo Bucureşti. În semifinale, vineri, Steaua depăşise Dinamo cu 14-10, iar Corona Sportul Studenţesc pierduse partida cu Digi Oradea, 7-11.