SPORTURI  »  AUTO  »  MARELE PREMIU AL SPANIEI

Button, în pole-position!

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 mai 2009 00:00

Jenson Button i-a suflat prima poziţie a grilei de la Montmelo lui Vettel. Iar la Ferrari e sărbătoare, Massa plecînd de pe patru

Zecimile de secundă pot fi adesea neglijate. Nu şi în Formula 1 însă! ;)

În ultimul tur al "Super Pole"-ului de la Barcelona, Button a mers ca pe şine şi s-a impus la mustaţă în faţa tînărului şi talentatului pilot Red Bull, Sebastian Vettel. Iar Rubens Barrichello a obţinut cea de-a treia poziţie a grilei de start. Prin urmare, echipa Brawn GP demonstrează că nu s-a culcat pe o ureche, în urma rezultatelor impresionante obţinute pînă acum, şi că este pregătită să pună probleme în continuare greilor F1.

Surpriza calificărilor pentru MP al Catalunyei a constituit-o forma bună arătată de Ferrari. Massa va pleca pentru prima dată în acest sezon din "top 5" (locul 4). Din păcate Raikkonen a fost penalizat în prima parte a calificărilor, deoarece a renunţat la a doua ieşire în pistă, şi va lua startul de pe 16. :(

Iar dezamăgirea planează deasupra echipei McLaren! Hamilton, campionul en titre, şi Kovalainen s-au clasat pe locurile 14 şi, respectiv, 18.