SPORTURI  »  AUTO  »  FORMULA 1

VIDEO La un pas de dezastru » Accident îngrozitor în ultima etapă din Formula 1

Articol de GSP - Publicat luni, 09 iunie 2014 00:00 / Actualizat luni, 09 iunie 2014 10:55

Daniel Ricciardo a întrerupt supremaţia Mercedes şi a cîştigat prima cursă din acest sezon, dar în spatele lui avea loc un eveniment nefericit în ultimul tur al cursei.

Pilotul Red Bull l-a depăşit pe Nico Rosberg în lupta pentru primul loc, dar bătălia pentru poziţia a treia a podiumului era încă foarte încinsă în ultimul tur din Marele Premiu al Canadei.

Sebastian Vettel era încolţit de Sergio Perez şi Felipe Massa pe ultimele viraje ale cursei. Surprinzător, chiar brazilianul Massa a fost cel care a greşit şi l-a acroşat pe mai vulcanicul Sergio Perez.

Evenimentul putea avea urmări tragice, iar Sebastian Vettel a fost foarte aproape să fie lovit în plin după accident.