SPORTURI  »  BASCHET  »  CHAMPIONS LEAGUE

FOTO U-BT Cluj-Napoca, parcurs perfect în Champions League! A învins campioana Ucrainei și este ca și calificată în „sferturi”

Articol de GSP - Publicat joi, 03 martie 2022 21:11 / Actualizat joi, 03 martie 2022 21:13

U BT-Cluj Napoca a învins-o pe Prometey, campioana Ucrainei, scor 92-81, într-un meci din grupa K a Champions League, a treia competiție ca valoare din baschetul masculin european.

U-BT Cluj-Napoca a făcut încă un pas spre calificarea în sferturile de finală din Champions League. Campioana României are 3 victorii în tot atâtea meciuri și conduce grupa K.

Marea lovitură pentru Rusia vine din baschet » Coloșii CSKA, Zenit și UNICS au fost suspendați! Vedetele au început să evadeze
Război în Ucraina

Astăzi, într-un meci disputat în Cehia, la Nymburk, din cauza invaziei declanșate de Vladimir Putin pe teritoriul Ucrainei, elevii lui Mihai Silvășan au început perfect și au păstrat un ritm fantastic în ofensivă până în ultimul minut.

Prometey - U-BT Cluj, cu gândul la Ucraina

Înaintea partidei a fost păstrat un minut de reculegere în memoria victimelor războiului din Ucraina. Întreaga audiență s-a ridicat și a aplaudat. Mulți fani au purtat tricouri sau steaguri cu însemnele Ucrainei.

+2 FOTO

U-BT Cluj-Napoca, victorie mare în Champions League

Ucrainenii, marcați vizibil, au ratat tot în primele minute și s-au văzut conduși cu 7-0. Americanii Brandon Brown (20 de puncte) și Neal Richard II Patrick (19 puncte) au fost dominanți și în continuarea partidei, în ciuda unei reveniri palide a lui Prometey, la finalul sfertului 2.

Cel mai bun om de pe parchet a fost sârbul Stefan Bircevic. Acesta a contribuit cu 15 puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive pentru clujeni. Celelalte puncte au fost aduse de Stewart (13), Hogue (11), Stipanovic (8), Guzman (4) și Kuti (2).