SPORTURI  »  FORMULA 1  »  FORMULA 1

Hamilton a părăsit conferința din Japonia, enervat de o întrebare a unui reporter: „Ești gelos pe Ferrari?”

Lewis Hamilton, septuplu campion mondial, a părăsit nervos interviurile post-cursă, după ce a obținut doar două puncte la Suzuka.

Articol de - Publicat luni, 08 aprilie 2024 17:02 / Actualizat miercuri, 10 aprilie 2024 21:16

Marele Premiu al Japoniei nu a fost excepția de la regulă a acestui sezon pentru britanicul de la Mercedes, forma slabă din cel mai slab sezon al acestuia continuând. În startul sezonului din Bahrain, acesta a terminat pe 7, pe 9 în Arabia Saudită, retrăgându-se după o problemă tehnică în Australia.

Marca anunță o destinație total surprinzătoare pentru Simona Halep » Wild card acceptat la un turneu de categorie inferioară
WTA

104 cu Ferrari?

Hamilton nu a mai câștigat o cursă din sezonul 2021, când a bifat victoria cu numărul 103 pe circuitul din Arabia Saudită, de la Jeddah. Victoria 104 încă întârzie să apară.

De altfel, constructorul german a mai obținut o singură victorie de la acel moment, cea a lui George Russell din Brazilia 2022.

21. Logan Sargeant (Williams) - 0 puncte

Întorcându-ne la cursa de ieri, Mercedes a avut o strategie extrem de curajoasă, ca urmare a steagului roșu provocat de accidentul lui Albon și Ricciardo. Team-ul condus de Toto Wolff a optat pentru o strategie cu o singură trecere pe linia boxelor, însă planul s-a schimbat odată cu insistențele lui Hamilton prin intermediul radio-ului.

+29 FOTO

La interviurile de după cursă, un reporter l-a chestionat pe britanic dacă este gelos pe cei de la Ferrari în acest moment, monoposturile calului cabrat fiind mai rapide.

10. Alpine - 0 puncte

La interviurile ce au succedat cursa, un reporter l-a chestionat pe britanic dacă este gelos pe cei de la Ferrari în acest moment, monoposturile calului cabrat fiind mai rapide. Duo-ul Sainz-Leclerc a terminat pe locurile trei și patru. Monegascul a fost votat „Pilotul zilei”, după ce a plecat de pe poziția a opta din grilă.

Vizibil frustrat, Hamilton a răspuns tăios: „Nu ai întrebări mai bune?”. Reporterul ce a adresat întrebarea și-a prezentat scuzele, însă Hamilton a părăsit imediat conferința de presă, fără a mai răspunde altor întrebări.

Cu toate acestea, Hamilton a dezvoltat pe baza celor întâmplate în cursă în interviurile pentru F1 TV și Sky Sports: „Monopostul nu este ceea ce mi-aș fi dorit să fie. Am suferit ceva daune la primul stint de după restart după un contact cu Charles, subvirând masiv apoi.

Pneurile dure nu au fost o alegere inspirată, cele medii fiind mult mai eficiente. În general, monopostul nu s-a comportat bine astăzi. A fost destul de rău.”

Următoarul weekend de Formula 1 va fi cel dintre 19 și 21 aprilie, când cei 20 piloți vor concura în Marele Premiu al Chinei, organizat pe Circuitul Internațional din Shanghai.

Consultă și alte articole despre Formula 1:

Bernadette Szocs ar vrea să facă dublu cu Lewis Hamilton: „N-am carnet, dar mi-ar plăcea să urc într-o mașină de curse”
FORMULA 1
Max Verstappen, după victoria în Japonia: „Știți că a fost un mic sughiț în cursa trecută, acum suntem iar în top”
MARELE PREMIU AL JAPONIEI

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”