SPORTURI  »  GIMNASTICA  »  MEDALIE DE AUR

Medalie de aur câștigată de Larisa Iordache în Slovenia!

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 mai 2017 18:46

Larisa Iordache a câștigat medalia de aur la bârnă la Cupa Mondială Challenge din Slovenia, cu o notă de 14,150, după ce sâmbătă a obținut aurul la paralele.

Podiumul a fost completat de canadianca Elisabeth Black (13,100) și de brazilianca Thais Fidelis Dos Santos (12,850). În calificări, românca obținuse cele mai mari note la cele două aparate.

Larisa Iordache vine după o medalie de bronz cucerită la bârnă, la Europenele de la Cluj-Napoca, unde Cătălina Ponor a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la același aparat.

În finala de la paralele, Iordache a terminat la eglitate cu Elisabeth Black, cu o notă de 13,800, însă românca a avut câștig de cauză după departajarea dictată de nota la execuție.