SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ

Corona a bătut și la Zalău! Parcurs impecabil pentru brașovence

Sorina Tîrca // FOTO: Dan Potor

Articol de - Publicat vineri, 20 septembrie 2019 20:49

Corona Brașov a câștigat duelul cu HC Zalău, scor 28-25, iar echipa antrenată de Ion Crăciun a ajuns la cinci victorii. Sorina Târcă a revenit pe teren și a marcat de 12 ori.

Corona Brașov a învins pe terenul pe care CSM București a cedat surprinzător: la Zalău. O primă repriză excelentă făcută de Sorina Târcă, fiica fostei mari internaționale Mariana Târcă. Revenită după o accidentare la genunchi, Sorina a intrat pe teren cu un imens bandaj pe genunchiul stâng. A avut însă o evoluție incredibilă, marcând 10 din cele 16 goluri reușite de Corona în primele 30 de minute.

A fost 16-10 pentru brașovence, la pauză. În partea a doua echipa lui Gheorghe Tadici a avut o revenire excelentă în joc și s-a apropiat la un singur gol distanță, 20-21 (45)! Au urmat însă 9 minute fără gol pentru gazde, iar Corona a securizat victoria. Pivotul Georgiana Ciuciulete și Cristina Laslo au jucat și ele foarte bine, Zalăul contând în acest meci doar pe Dana Abed Kader.

S-a terminat 28-25 pentru Corona, a cincea victorie consecutivă pentru brașovence, care visează acum să intre în lupta la titlu, alături de SCM Rm. Vâlcea și CSM București.

HC Zalău 25

Dana Abed Kader 8, Vrabie 6, Severin 4, T. Popescu 2, Berbece 2, Cr. Nica 1, Mihart 1, Lazea 1
Antrenor: Gheorghe Tadici

Corona Brașov 28

S. Tîrcă 12, Ciuciulete 5, Bucur 3, Buceschi 3, Laslo 3, Pavicevici 1, M. Neagu 1
Antrenor: Ion Crăciun

Clasament

1. Corona Brașov 15 (5 jocuri)
2. SCM Rm. Vâlcea 12 (4 jocuri)
3. CSM București 9 (4 jocuri)

VEZI ȘI:

SCM RM. VÂLCEA - CSM BUCUREȘTI // Thomas Ryde: „Cu Vâlcea va fi o adevărată bătălie!”

SCM RM. VÂLCEA - CSM BUCUREȘTI // VIDEO Florentin Pera este încrezător: „Suntem pregătiți pentru un meci mare!”