SPORTURI  »  HANDBAL  »  PRELIMINARII EUROPEAN

România pierde din nou cu Danemarca și tremură pentru calificare! Cum ajungem la Euro 2022

Danemarca - România, liveSCORE pe GSP.ro

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 martie 2022 16:09 / Actualizat sambata, 05 martie 2022 20:54

România a pierdut și al doilea meci cu Danemarca, scor 27-33, și are mari emoții pentru calificarea la Campionatul European din 2022.

După înfrângerea suferită în urmă cu trei zile la Miovenia, scor 28-35, elevele lui Adi Vasile au abordat partida de la Odense fără Cristina Neagu. Jucătoarea de la CSM București tocmai s-a întors în angrenajul echipei naționale, dar a acuzat dureri după întâlnirea de la mijlocul săptămânii și nu a mai făcut deplasarea,

Fuge de la Rostov la CSM București » „Tigroaicele” discută cu o campioană mondială și olimpică
CSM BUCUREȘTI

România pierde din nou cu Danemarca și tremură pentru calificare

România a izbutit prima reușită a partidei prin Sorina Tîrcă, dar următoarele secvențe ale jocului au fost dezastruoase pentru tricolore. Gazdele au dictat ritmul începutului de meci și s-au desprins la cinci goluri, 7-2.

Crina Pintea a sunat revenirea în tabăra României, iar Daciana Hosu a limitat proporțiile scorului grație paradelor sale. Tîrcă, Bazaliu și Pintea au ținut selecționata României în viață, tricolorele apropiindu-se la doar un gol în spatele adversarelor, scor 9-10.

A urmat o nouă perioadă de secetă pentru trupa lui Vasile, iar la pauză gazdele au intrat în avantaj, scor 13-10.

Repriză a doua dezastruoasă

Nordicele au început tare actul secund și s-au detașat din nou pe tabelă. România nu a știut să gestioneze primele minute ale părții a doua, iar gazdele au pus șapte goluri diferență după doar cinci minute de joc.

În ciuda semnelor de revenire din prima repriză, România a căzut complet, iar Danemarca s-a distrat pe teren, marcând gol după gol. „Tricolorele” s-au apropiat la patru goluri de adversare, dar șansele au fost spulberate după ce Danemarca s-a distanțat din nou pe tabelă.

S-a terminat 33-27, iar România are emoții înaintea ultimelor două partide din preliminarii.

Cum ne calificăm la Euro

După înfrângerea suferită în deplasarea din Danemarca, România are emoții în privința calificării la Euro 2022, unde se califică primele două clasate din grupă, și este obligată să câștige ultimele două confruntări din preliminarii. Danemarca s-a calificat deja la turneul final, în timp ce Austria a trecut peste noi în clasament, după victoria cu Feroe, 26-22.

Calificarea se joacă în ultima etapă, când România va înfrunta Austria. Principalul criteriu de departajere este golaverajul, astfel că „tricolorele” vor avea nevoie de o victorie la scor cu Feroe, dar și de ajutorul nordicelor, care vor întâlni Austria runda viitoare.

• 20-21 aprilie: Austria - Danemarca, Feroe - România;
  • 23-24 aprilie: Danemarca - Feroe, România - Austria.

Danemarca - România 32-27

min 57: Danemarca marchează din toate poziițile. România, aproape de un nou eșec
min 53: Pintea marchează de la 7m, tricolorele vin la patru goluri
min 51: Bianca Bazaliu punctează, România încearcă să revină în meci
min 43: Fără șanse! Danemarca dictează ritmul pe teren, România face o repriză secundă dezastruoasă
min 38: Andra Moroianu punctează din extremă, dar diferența este mare pe tabelă
min 36: Iversen duce naționala daneză la șapte goluri în fața României
min 34: Tîrcă ratează lovitura de la 7m
min 31: Hansen izbutește primul gol al actului secund
A început repriza secundă. Naționala daneză are prima posesie

Pauză la Odense. Danemarca intră în avantaj la vestiare, scor 13-10
min 23: Bazaliu înscrie din partea cealaltă a terenului, iar România vine la un gol în spatele danezelor

Cristina Neagu nu va juca împotriva Danemarcei

Revenită la națională după o pauză de aproape un an, Neagu va absenta de la partida din Danemarca, deși a jucat la meciul din România. Sportiva legitimată la CSM București a acuzat probleme după meciul din tur și nu va fi folosită de teama unei accidentări mai grave, riscând să sufere chiar o ruptură musculară.

Lotul României

• Portari: Iulia Dumanska (Podravka), Diana Ciucă (Rapid), Daciana Hosu (SCM Rm. Vâlcea)
  • Extreme: Nicoleta Dincă (Gloria Bistrița), Alexandra Dindiligan (CSM București), Alexandra Badea (Rapid), Andra Moroianu (Gloria Buzău)
  • Linia de 9 metri: Sorina Tîrcă (Rapid), Elena Dache (SCM Rm. Vâlcea), Mădălina Zamfirescu (Gloria Buzău), Bianca Harabagiu (Gloria Buzău), Anca Polocoșer (Minaur Baia Mare), Bianca Bazaliu (Gloria Bistrița) Pivot: Crina Pintea (Gyor), Lorena Ostase (CSM Slatina), Alexandra Subțirică (Gloria Buzău)

Lotul Danemarcei

• Portari: Sandra Toft (Brest), Althea Reinhardt (Odense)
  • Extreme: Anne Hansen (Copenhaga), Simone Bohme (Siofok), Laerke Nolsø (Viborg) Emma Friis (Ikast)
  • Linia de 9 metri: Mette Tranborg (Esjberg), Louise Burgaard (Metz), Anne Mette Hansen (Gyor), Line Haugsted (Viborg), Kristina Jorgensen (Viborg), Mie Hojlund (Odense), Simone Petersen (Ikast), Michala Moller (Esbjerg) Pivot: Kathrine Heindahl (ȚSKA Moscova), Rikke Iversen (Odense)

După 3 etape, România este pe locul 2 în grupa de calificare la Campionatul European din 2022, loc care asigură calificarea la turneul final, după Danemarca. După partida contra nordicelor, România va juca pe 20 aprilie cu Insulele Feroe și pe 24 aprilie cu Austria, echipă aflată la egalitate de puncte.

Citește alte știri din handbal:

Echipele din Rusia și Belarus, excluse din competiții » CSM București și Minaur Baia Mare profită