SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ

„Dulăii” călcați pe coadă! Demonstrație de forță pentru Dinamo în ultimele 21 de minute de la Focșani

Articol de - Publicat joi, 05 decembrie 2019 19:40

Enervați de câteva decizii ale arbitrilor și conduși cu 5 goluri la Focșani, campionii de la Dinamo au întors incredibil și au câștigat cu 33-29.

Demonstrație de forță pentru Dinamo în ultimele 21 de minute de la Focșani, în ultima etapă a turului în Liga Națională. Campioana României era condusă cu 23-18 de formația moldoveană, dinamoviștii părând până atunci că sunt mai mult cu gândul la vacanță.

Numai că Bannour, Savenco și compania s-au trezit, enervați la culme de câteva decizii ale arbitrilor Gurbina și Stanciu din Caraș-Severin. Dinamo a rămas chiar cu trei oameni mai puțin pe teren, în minutul 43, dar în perioada de inferioritate s-au descurcat de minune, marcând o dată și primind un singur gol!

Sajed Heidarirad a închis poarta, Amine Bannour și Raul Campos Nantes au marcat la foc automat, și de la minus 5 pe tabelă, Dinamo a aujuns la plus 5. Rezultatul parțial al ultimelor 21 de minute a fost de 15-6!

Dinamo termină anul pe primul loc, cu 33 de puncte, având și un meci restanță.

Potaissa a câștigat și ea la Vaslui, și-și păstrează locul 2. Ardelenii au și ei un meci mai puțin jucat.

Tot în etapa a 13-a, miercuri, Steaua a egalat deși a fost condusă la Constanța de Dobrogea Sud cu 31-28 cu două minute înainte de final! Echipa lui Sandu Iacob a marcat două goluri în ultimul minut, iar reușita prin care a egalat, în chiar ultima secundă!

Rezultate etapa a 13-a

Dobrogea Sud Constanța-Steaua București 31-31
CSM Focșani-Dinamo București 29-33
CSM Făgăraș-CS HC Buzău 24-21
CSM Vaslui-Potaissa Turda 32-35
Dunărea Călărași-CSM Reșița 31-26
Poli Timișoara-CSM Bacău (ora 16:00) și CSM București-Minaur Baia Mare (17:30) se joacă vineri, 6 decembrie.

Clasament

1. Dinamo București 33p
2. Potaissa Turda 28
3.Minaur Baia Mare 25