SPORTURI  »  HANDBAL  »  EUROPEAN LEAGUE

FOTO Dunărea Brăila s-a calificat în „sferturile” European League! Victorie entuziasmantă în fața vicecampioanei Germaniei

Articol de - Publicat sambata, 10 februarie 2024 20:59 / Actualizat sambata, 10 februarie 2024 21:00

Dunărea Brăila a făcut meciul sezonului, victorie 33-23 în fața lui Thuringer, și a obținut calificarea matematică în sferturile de finală din ale European League la handbal feminin.

România va avea două formații în „sferturile” European League la handbal feminin. După Gloria Bistrița, și Dunărea Brăila și-a asigurat biletele printr-o prestație de zile mari.

Rapid o bate pe Zaglebie și visează în continuare la „optimile” Ligii Campionilor » Calcule: ce trebuie să se întâmple în runda decisivă
LIGA CAMPIONILOR

Dunărea Brăila, meci perfect în fața lui Thuringer

Elevele lui Jan Leslie au controlat total disputa cu Thuringer, vicecampioana Germaniei. Nu doar că au câștigat, dar brăilencele sunt acum favorite la prima poziție. Au nevoie de o victorie în ultima rundă, cu Chambray Touraine.

Cele mai bune marcatoare ale meciului de astăzi au fost Katarina Jezic și Francielle Gomes da Rocha, autoare a câte 6 goluri. La triumful reprezentantei României au mai contribuit: Zivkovic (4), Liscevic (4), Kanaval (3), Araujo (3), Gonzalez (3), Udriștoiu (1), Ribeiro (1), Schmelzer (1) și Andreea Popa (1).

Kira Trusova a făcut și ea minuni în poarta Brăilei, 14 intervenții și un procentaj de 37,84% al mingilor parate.

Clasamentul grupei B din EHF European League la handbal feminin:

Câștigătoarea grupei B din EHF European League va juca în sferturile de finală împotriva ocupantei poziției secunde în grupa A. Acolo, bătălia se dă între norvegiencele de la Storhamar (6 puncte), croatele de la Podravka (5 puncte), maghiarele de la Praktiker-Vác (3 puncte) și danezele de la Nykobing (2 puncte).

Dunărea Brăila traversează un moment excelent și în „Liga Florilor”. Cu 11 victorii, o remiză și 3 înfrângeri a urcat până pe locul 4. Dacă va câștiga restanța cu Zalău, se va apropia la 2 puncte de poziția secunda.

Concluzii după derby-ul  din Liga Florilor » CSM București, de nerecunoscut + Prin ce a impresionat Rapid
ANALIZĂ
Concluzii după derby-ul din Liga Florilor » CSM București, de nerecunoscut + Prin ce a impresionat Rapid
Scandal de rasism după Rapid - Ferencvaros » A izbucnit în lacrimi pe parchetul Polivalentei: „Nu merit așa ceva! Acest om prost să nu mai calce în sală!” + cum se apără clubul
Rapid - Ferencvaros 20-23

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni