SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

ESBJERG - CSM BUCUREȘTI 22-24 // VIDEO „Tigroaicele” infirmă calculele hârtiei și câștigă în deplasare la debutul în grupele Ligii!

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2019 19:50

CSM București a debutat cu victorie în actuala stagiune din Liga Campionilor, învingând-o în Danemarca pe Esbjerg, scor 24-22, după un meci controlat în totalitate.

CSM a debutat cu dreptul în noua ediție a Ligii. Fără portarul Denisa Dedu, care a apărat senzațional, bucureștencele ar fi avut mari probleme.

Așa cum s-a întâmplat de fiecare dată în cele 4 ediții de până acum, CSM București a debutat cu victorie și la apariția cu numărul 5 în Liga Campionilor.

Chiar dacă au jucat primul meci în deplasare, pentru întâia oară, "tigroaicele" au confiscat cele două puncte. Plecarea antrenorului Tomas Ryde nu a părut că le-a deranjat absolut deloc pe Lekici, Torstensson și compania.

Bucureștencele au intrat extrem de montate și de hotărâte pentru a nu mai face încă un pas greșit în acest sezon. Și au trecut la conducere încă din start, profitând de evoluția formidabilă între buturi a Denisei Dedu. Esbjerg nu a condus niciodată pe tabelă, trebuind să alerge în permanență în spatele oaspetelor.

CSM a avut 7-3, 10-6 și 13-8 la pauză. Apărarea a funcționat și ea la cote înalte, deși în atac se vede lipsa omogenității echipei. Antrenorul Adi Vasile a trimis-o după mult timp în teren pe Elizabeth Omoregie, dar aceasta a jucat pe inter dreapta. Și slovena a greșit mult, văzându-se că nu are meciuri în picioare. Și Torstensson a dat satisfacție doar în faza de apărare, în atac fiind mult pe minus la general, având un procentaj de doar 17%!

4 goluridin 13 aruncări a înscris CSM București aseară, cu linia de 9 metri. Româncele au înscris însă 10 de la 6 metri, 4 de pe extreme, 3 din 7 metri și 3 pe contraatac

Dacă nu era Denisa...

Crina Pintea a intrat și ea deși nu se simte deloc bine după virusul contactat, ea având un început de pneumonie. Dar pivotul CSM-ului a făcut numai lucruri bune în teren, înscriind și de trei ori. Cvijici s-a agitat și ea mult, dar a forțat de multe ori și a fost penalizată.
Când CSM părea că nu mai are soluții, nereușind să găsească calea spre gol, a fost salvată de portarul Denisa Dedu.

Aflată și ea la debut în Liga Campionilor, ca și Chiper-Moisă sau Perianu, Denisa a terminat disputa cu un procentaj de 42%, cu 16 mingi apărate! Denisa a dat siguranță echipei chiar și când danezele s-au apropiat la două lungimi distanță. A parat inclusiv trei aruncări de la 7 metri.

27%a fost procentajul mingilor parate de cei doi portari danezi, Poulsen și Granlund. Denisa Dedu a avut 42%

S-a terminat 24-22 pentru CSM; o victorie de moral care poate face mult bine echipei. Urmează meciul cel mai important al grupei, săptămâna viitoare, la București urmând să vină finalista Ligii Campionilor, Rostov Don.

6-3în defavoarea CSM a fost scorul eliminărilor de două minute. La CSM, două jucătoare au văzut câte două penalități: Cvijici și Perianu, plus Torstensson și Omoregie

Și cu campioana Rusiei, va reveni în România și Ambros Martin, tehnicianul care a părăsit "naționala" României pentru a prelua Rusia, dar a și refuzat să antreneze CSM București, în această vară, prelugindu-și șederea la Rostov.

Team Esbjerg 22
Polman 6, Frey 4, Breistol 3, Jacobsen 3, S. Solberg 3, Ingstad 2, Jansdottir 1
Antrenor: Jesper Jensen

CSM București 24
Lekici 5, Omoregie 4, Pintea 3, Klikovac 2, C. Martin 2, Curea 2, Cvijici 2, Moisă 1, Torstensson 1, Perainu 1, Grbici 1
Antrenor: Adrian Vasile

Esbjerg - CSM București 22-24

⇒ Final de meci, CSM București se impune cu 24-22!
min.59, 21-23: Vom juca ultimele momente din meci în inferioritate numerică. Esbjerg se apropie la două goluri, cu 40 de secunde înainte de final
min.49, 16-19: Bravo, Lekic! Andrea rămâne atentă după ce ratează o lovitură de la șapte metri, dar se regrupează și reușește să înscrie din a doua încercare. Conducem cu 3 goluri, cu 11 minute înainte de final
min.47, 15-18: Elizabeth Omoregie izbutește o aruncare explozivă și reface avantajul de două goluri. Tot ea înscrie și la faza următoare
min.45: 14-16: Denisa Dedu reușește un reflex de-a dreptul senzațional, reușins astfel să mențină avantajul de două goluri al vicecampioanei României
min:41: 14-16: Danezele joacă din ce în ce mai bine și se apropie la doar două goluri de CSM
min.38, 12-15: Esbjerg presează mai mult în această repriză și se apropie la 3 goluri de CSM, după două atacuri care s-au soldat cu goluri în poarta CSM-ului
min.35, 9-14: După 5 minute, bucureștencele reușesc să înscrie pentru prima dată în această repriză. A înscris Carmen Martin, extrema dreaptă a echipei, după un contraatac neiertător
min.31, 9-13: Începe repriza secundă: danezele beneficiază de primul atac, pe care îl frutctifică printr-un gol

⇒ Pauză în Danemarca: CSM București a făcut o repriză extrem de solidă și intră la cabine cu un avantaj de 5 goluri, 13-8!

min.25, 7-10: Crina Pintea înscrie pentru prima oară în acest meci, marcând dintr-o fază clasică, în care a pivotat și a înscris fără probleme. La faza imediata următoare, danezele înscriu și ele
min.21, 6-7: E rândul lui Adrian Vasile, antrenorul celor de la CSM București, să solicite time-out! Pe teren și-a făcut apariția și Crina Pintea, jucătoare care a fost incertă până la ora meciului
min.20, 5-7: Gazdele reușesc să se apropie după două goluri consecutive reușite în poarta Denisei Dedu
min.17, 3-7: Danezele ratează din nou, la primul atac după time-out-ul solicitat de antrenor. Intențiile ofensive ale acestora sunt blocate din nou de Denisa Dedu, ajunsă deja la 5 parade în această întâlnire
min.16, 3-7: Avem patru goluri avans după 16 minute! Andrea Lekic înscrie din nou dintr-o lovitură de la șapte metri, moment în care antrenorul celor de la Esbjerg solicită un time-out!
min.13, 3-6: Iulia Curea e atentă și înscrie fără emoții după un contraatac-fulger al „tigroaicelor”. La 37 de ani, Iulia continuă să arate aceeași incisivitate arătată pe toată durata carierei. Esbjerg nu a mai înscris de peste 6 minute
min.6, 2-3: Denisa Dedu iese în evidență prin două reflexe senzaționale, iar Esbjerg are aproape 3 minute de când nu a mai înscris
min.3, 1-2: Atac superb al jucătoarelor noastre, Andreea Chiper înscrie frumos, din poziție de extremă
min.2, 1-1: Danezele egalează, la primul atac consistent al partidei
min.1, 0-1: CSM București înscrie primul gol din actuala ediție prin Andrea Lekic, care fructifică o lovitură de la 7 metri