Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

HANDBAL    •   LIGA NAȚIONALĂ / SCM CRAIOVA-HCM RM. VÂLCEA 25-22

Articol de — Marian Ursescu Joi, 08 Februarie

După victoria senzațională de sâmbăta trecută, cu Brest, vicecampioana Franței, 16-15, SCM Craiova a obținut joi seara, în sala proprie, încă un succes. Oltencele pregătite de Bogdan Burcea au întâlnit, de această dată, o altă echipă din Oltenia, HCM Rm. Vâlcea.

"Leoaicele" au câștigat cu 25-22, un meci pe care l-au tranșat, în mare, din prima repriză, când au intrat cu 7 goluri avantaj: 13-6!

Vâlcencele veneau după o serie spectaculoasă în Liga Națională. În ultimele 12 etape pierduseră un singur meci, cel susținut la București cu campioana CSM: 24-27! În schimb, victorii pe linie, care le propulsaseră pe locul 2 în clasament.
Craiova, în schimb, venea și ea după o serie de 5 meciuri fără înfrângere.

Iulia Dumanska a făcut minuni în poarta echipei sale, apărarea Craiovei a fost la înălțime, iar Vâlcea s-a chinuit din greu să găsească calea spre gol. Oaspeții au contestat și maniera de arbitraj a cuplului buzoian Băducu-Voicu, care în prima repriză au arătat 6 eliminări de două minute oaspetelor.

În partea a doua Vâlcea a încercat să revină în joc, a marcat de două ori când erau cu două jucătoare mai puțin pe teren, dar a fost prea târziu. Craiova și-a securizat victoria în ultimele minute, profitând și de jocul excelent al golgeterului Cristina Florianu.

După victoria cu 25-22 în fața rivalei din nordul Olteniei, cele două echipe au făcut rocada în clasament. La egalitate de puncte, 33, Craiova e acum pe doi, având avantajul faptului că în tur, la Vâlcea, tot ea a câștigat: 28-24.

"Îmi felicit echipa pentru acest succes foarte greu. Ne doream o victorie chiar și la un gol diferență, dar a ieșit mai bine. Se cunoaște oboseala acumulată după seria de partide campionat-Cupe europene, dar trebuie să mergem mai departe. Mergem în Danemarca pentru a câștiga și pentru a ne califica în sferturile Cupei EHF", a declarat antrenorul Bogdan Burcea.

17 eliminări de 2 minute au arătat cei doi arbitri, Băducu și Voicu, la meciul de la Craiova: 9 pentru vâlcence și 8 pentru gazde