SPORTURI  »  HANDBAL  »  CSM BUCUREȘTI

HANDBAL / CSM București a pierdut ultimele două amicale în Franța

Articol de GSP - Publicat duminica, 18 august 2019 20:44

CSM București a terminat seria partidelor amicale cu două înfrângeri, la Brest (Franța). CSM a pierdut ambele partide din Franța: 23-27 cu Buducnost și 30-32 cu Brest.

Vicecampioana României a cedat sâmbătă în fața celor de la Buducnost, 23-27, iar ieri a pierdut în fața echipei gazdă, Brest Bretagne, 30-32.

Antrenorul Tomas Ryde a reușit să le folosească pentru prima dată pe Linnea Torstensson și pe Andrea Lekici, care nu au putut juca în meciurile de până acum, fiind accidentate.

CSM a început excelent disputa cu Brest, a condus cu 7-4 și 9-6, dar pe finalul primei reprize a cedat teren și adversarele au intrat la pauză în avantaj: 16-15. În partea a doua, franțuzoaicele au continuat forcingul în atac și s-au desprins la cinci lungimi avans: 23-18 și apoi 26-22. Au urmat din nou momente bune pentru românce, care au înscris de cinci ori consecutiv și au trecut din nou la conducere: 27-26.

Finalul reprizei a aparținut din nou gazdelor, care au câștigat la final 32-30.
Crina Pintea 8 goluri și Nora Mork 7 au fost cele mai bune marcatoare ale CSM-ului.

Celelalte goluri au fost marcate de Chiper-Moisă 5, Grbici 3, Lekici 2, Vâlcan 2, Klikovac, Torstensson și Perianu câte 1.

CSM încheie seria partidelor amicale cu un bilanț negativ: 4 victorii, un egal și 5 înfrângeri. CSM a pierdut însă în fața unor echipe de Liga Campionilor, în condițiile în care nici nu a avut întreg lotul la dispoziție, lipsind Neagu, Cvijici, Carmen Martin sau Omoregie.

VEZI ȘI:

CSM București a câștigat turneul de la Buzău, Baia Mare s-a impus la Făgăraș » Cele mai noi rezultate în handbalul masculin și feminin

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!