SPORTURI  »  HANDBAL  »  KIEL – DINAMO

VIDEO Dinamo iese cu fruntea sus din Liga Campionilor » Victorie dramatică, în ultima secundă, acolo unde nimeni n-a triumfat în ultimii 2 ani și jumătate!

Dinamo a părăsit cu capul sus Liga Campionilor la handbal masculin. Elevii lui Xavi Pascual câștigat returul play-off-ului pentru sferturile de finală, contra nemților de la Kiel, scor 32-31. În tur, Kiel câștigase cu 41 la 28.

Articol de - Publicat miercuri, 29 martie 2023 21:45

Dinamo a părăsit cu capul sus Liga Campionilor la handbal masculin. Elevii lui Xavi Pascual au câștigat returul play-off-ului pentru sferturile de finală, contra nemților de la Kiel, scor 32-31. În tur, Kiel câștigase cu 41 la 28.

• Kiel va înfrunta PSG în sferturile Ligii Campionilor.
  • Kiel nu mai pierduse un meci pe teren propriu în Liga Campionilor de doi ani și jumătate!

Alb-roșiii au plecat spre Kiel pe un traseu întortocheat, dar cu un gând simplu și direct: acela de a-și restaura onoarea șifonată puternic în manșa tur, atunci când au cedat acasă la 13 goluri, 28-41.

Sorana Cîrstea, lovitură de generic la Miami » Sabalenka nu a avut replică
SORANA CÎRSTEA - ARYNA SABALEKNA

Părea greu de închipuit, însă realitatea din prima repriză a înfruntării din Germania a arătat o echipă română mult mai determinată, mai legată și, în același timp, mai relaxat-fluidă în fazele desenate.

Începutul le-a aparținut gazdelor, care au condus cel mai detașat la 3 goluri, 4-1, ultima dată la 6-3, după care handbaliștii lui Xavi Pascual au echilibrat, apoi întors situația.

Dinamo, victorie mare în Liga Campionilor

Pentru ca acest lucru să se întâmple au concurat apărarea mai bună, cu multe intervenții uimitoare ale lui Khalifa Ghedbane, și soluții inspirate găsite în atac din aproape toate pozițiile.

Au înscris dinamoviștii din inter stânga – Kuduz, apoi Ali Zein, prin centrul Kukici, de trei ori din inter dreapta cu Gurbindo, pe pivot cu Shebib, din extrema dreaptă cu Ghionea. Așa a ajuns Dinamo să conducă și cu două goluri în mai multe rânduri.

Mirați, aproape blocați, jucătorii lui Filip Jicha au înșirat greșeli necaracteristice, un contrast total față de eficacitatea câinoasă de la București, acolo unde au sufocat cu ritmul, marcând cu seriozitate și când aveau avans mare, chiar foarte mare.

Au fost minutele scăldate în lumină aurie pentru Dinamo, Ghedbane continuând să scoată mingi, iar golurile venind și de la Humet, Shebib, iar ultimul al reprizei de la Kuduz. Prima repriză s-a încheiat cu avantaj pentru oaspeți, 17-16.

Dinamo, victorie în ultima secundă la Kiel

Pauza a fost părut să fie benefică pentru Kiel. La reluare, Dinamo a mai păstrat conducerea timp de cinci minute, 18-17, apoi echipa germană s-a dus la 24-22, accesând un alt nivel de joc, cu situații mai clare de a marca. Nu a durat mult și Dinamo a revenit.

Ca de obicei, Xavi Pascual a schimbat des liniile, iar în partea secundă interul dreapta a fost Kasparek, cel care a făcut o repriză foarte bună, cu goluri și pase inspirate. A ieșit și o aeriană superbă, Ghedbane a continuat să scoată mingi grele, erau două goluri avans pentru Dinamo, 28-26, și iar s-a echilibrat jocul.

Ambele echipe au avut serii dominante, mai lungi sau mai scurte, într-un meci plăcut pentru spectatori și din care a lipsit încrâncenarea cu accente dure.

S-a jucat curat, dovadă că prima eliminare la Dinamo a venit în minutul 56, echilibrat, cu realizări frumoase, și o victorie a lui Dinamo cu două secunde înainte de final, când Akimenko a țintit perfect în poarta goală! O

noarea a fost limpezită cu acest succes acolo unde nimeni nu mai bătuse de doi ani și jumătate, pe terenul lui Kiel!

FINAL » Kiel - Dinamo 31-32

FABULOS! Cu 11 secunde rămase și atacul lui Kiel, Dinamo recuperează și câștigă!
min. 57: Ghedbane are o nouă „paradă” excepțională. 29-29
min. 52: Alex Pascual finalizează încă o „aeriană” splendidă. 26-28
min. 50: Kasparek, de neoprit în repriza secundă. 26-27
min. 42: Prima aruncare de la 7 metri de care beneficiază Dinamo este transformată de Alex Pascual. 21-21
min. 32: Kasparek găsește culoarul în defensiva adversă. 16-18
A început repriza secundă!

min. 30: Kuduz înscrie cu multă șansă, o minge deviată de portar dincolo de linie. 15-17
min. 28: Kuduz aruncă imparabil. Dinamo reușește și o „aeriană” superbă 13-15

min. 23: Time-out cerut de Xavi Pascual. 10-11
min. 19: Gurbindo are procentaj maxim, 3 goluri din 3 aruncări. 9-11
min. 14: Ali Zein pătrunde și aruncă lângă bară. 7-8
min. 12: Gurbindo înscrie pe contraatac. 6-7
min. 7: Defensiva lui Dinamo este depășită ușor în debutul disputei. 6-3
A început meciul! Dinamo a avut lovitura de start.

În România, Dinamo a câștigat al 19-lea titlu

În weekend, Kiel a învins cu 36-29 pe liderul din Bundesliga, Fuchse Berlin, iar „zebrele” au urcat pe locul 2 în clasament, la un punct în spatele „vulpilor” berlineze. Portarul lui Kiel, Niclas Landin, a făcut un meci miraculos, blocând nu mai puțin de 23 de mingi.

Dinamo a reușit în weekendul trecut să câștige matematic al 19-lea titlu, după ce Constanța a terminat la egalitate cu Turda, 27-27

Distanța în clasament, cu 4 etape înainte de final, dintre liderul Dinamo și ocupanta locului 2, CSM Constanța, este de 12 puncte, iar alb-roșiii vor primi tricourile de campioni sâmbătă, la partida din Ștefan cel Mare cu CSM Vaslui.