SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

Secunde de vis » HCM Baia Mare şi-a asigurat aseară calificarea în “sferturi” printr-o victorie dramatică în deplasare, la Fleury, 18-17, cu reuşită în ultimele secunde

Articol de , - Publicat luni, 15 februarie 2016 00:00

Handbalul jucat pe muchie nu e întotdeauna frumos. Emoţiile apasă pe umeri, împletesc degetele pe minge, fac picioarele să tremure şi mintea să se blocheze.

E ceea ce s-a întâmplat ieri, la Orleans, acolo unde Fleury şi Baia Mare jucau, practic, pentru un loc în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Atât de mult şi-a dorit fiecare echipă să smulgă victoria încât nervii au ieşit la suprafaţă. Mai rar o repriză, prima, cu doar 16 goluri marcate. 8-8 a fost, după un început timid al oaspetelor, de care gazdele au profitat, conducând şi cu 5-1. Treptat, jocul s-a echilibrat, dar într-o notă a încrâncenării şi a ratărilor.

Aceasta a fost direcţia şi din partea secundă. Fleury, cu extrema Manon Huette în zi inspirată, având mereu un gol-două în faţă. Dar numai până în minutul 52, când balanţa a înclinat spre Baia Mare. Vremelnic, pentru că ultimele două minute au prins echipa franceză în avantaj, 17-16. Atunci a intervenit, dacă era adormit, spiriduşul handbalului şi a atins-o pe Allison Pineau cu o pulbere fermecată. Franţuzoaica, discretă pe tot parcursul meciului, a găsit două aruncări consecutive fenomenale, ultima chiar în secundele de final, aducând victoria lui HCM cu 18-17. Consternare la Fleury şi un sprint al lui Pineau pentru a-şi îmbrăţişa colegele. Handbalul jucat pe muchie nu e întotdeauna frumos. Dar se poate redresa pe final.

6. Thuringer 8 0 1 7 189-227 1p

* primele 4 clasate se califică în "sferturi"
Rezultate: FTC-Rostov 29-29, Thuringer-Larvik 20-28, Buducnost-Gyor 25-22.

6. IK Savehof 8 1 0 7 173-225 2p

Rezultate: Savehof-Midtjylland 32-24. CSM Bucureşti-Vardar se joacă marţi, ora 19:00.

33%a fost doar procentajul de reuşită al lui Allison Pineau, dar golgeterul Ligii a marcat ultimele două goluri care au întors rezultatul de la Orleans

Şanse de locul 2

HCM Baia Mare este în proporţie de 99 la sută calificată în sferturile Ligii Campionilor după victoria din Franţa. Maramureşencele speră însă să cîştige ambele partide rămase, cu Thuringer, acasă, şi cu FTC, la Budapesta, putînd astfel să termine pe locul 2 în grupă! Dacă Baia Mare va cîştiga însă doar meciul cu Thuringer, vicecampioana României ar putea termina pe locul 4, stînd mai rău la rezultatele directe cu Larvik. De pe locul 4, Baia Mare va juca în "sferturi" cu Buducnost, campioana Europei. Dacă Larvik pierde însă cu Fleury, în deplasare, etapa viitoare, atunci Baia Mare poate să termine şi pe 3. z