SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAŢIONALĂ

Ştiinţa Bacău a obţinut două puncte importante în deplasarea de la Tîrgu Jiu

Articol de GSP - Publicat miercuri, 17 noiembrie 2010 00:00

Echipa de handbal masculin Ştiinţa Bacău a învins miercuri, în deplasare, formaţia Energia Pandurii Tg. Jiu, scor 30-29 (14-12), în meci jucat în devans la etapa a X-a a Ligii Naţionale.

Meciul a fost extrem de disputat, plin de faze spectaculoase, dar şi un incident, care a speriat banca tehnică a Ştiinţei, în minutul 40, cînd pivotul gazdelor, Savenco, l-a atacat periculos în zona gîtului pe Gurkovsky. Savenco a părăsit terenul cu cartonaş roşu acordat direct, la scorul 16-18. Jucătorii antrenaţi de Vasile Stângă au reuşit egalarea cîteva minute mai tîrziu şi apoi au preluat conducerea, 21-20, dar nu au reuşit să rămînă la "timonă", 22-25, cînd mai erau şase minute de joc. Energia nu şi-a mai revenit pînă la final, cedînd două puncte preţioase pe propriul teren.

Meciul a fost programat în devans, pentru că sîmbătă, la data oficială a etapei a X-a, Ştiinţa Bacău are programată disputa din Belgia, cu Initia Hasselt, din turul trei al Challenge Cup.

Tot în devans s-a disputat, marţi, partida dintre CSM Oradea-UCM Reşiţa, scor 25-32 (13-17). Celelalte meciuri din etapa a X-a se vor derula astfel: Steaua Bucureşti-CSM Bucureşti (vineri), Dinamo Braşov-CSM Satu Mare, U Transilvania Cluj-Poli Timişoara şi HC Odorhei-Minaur Baia Mare (sîmbătă) şi CSU Suceava-HCM Constanţa (duminică).