SPORTURI  »  HANDBAL  »  CUPA EHF

UCM Reşiţa-HCB OKD Karvina 40-32, în turul 2 al Cupei EHF

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 octombrie 2009 00:00

Formaţia UCM Reşiţa s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, în faţa cehilor de la HCB OKD Karvina, scor 40-32 (21-12), în meciul tur al manşei secunde din Cupa EHF.

Cei mai buni marcatori de la UCM Reşiţa au fost Pîrîianu (7), Petrea (6) şi Tucanu (6).

UCM Reşiţa a dominat meciul încă de la început, cehii nereuşind să treacă de apărarea românilor de foarte multe ori în prima repriză. Cum diferenţa era destul de mare, reşiţenii au jucat pe final de repriză la spectacol pentru fanii care îi încurajau în sală şi cehii au reuşit să mai reducă din handicap. În repriza secundă cehii au fost conduşi şi la 12 goluri, dar au reuşit pe final să reducă diferenţa la doar opt.

Cum antrenorul Aihan Omer este suspendat de EHF pe o perioadă de cinci ani în urma scandalului mită pentru arbitri, acesta a fost nevoit să privească partida din tribună de unde a şi dat unele indicaţii.

Returul este programat pe 18 octombrie la Karvina în Cehia.

UCM Reşiţa a câştigat de trei ori consecutiv Cupa Challenge şi este la primul său sezon în Cupa EHF.

Sursa: NewsIn