SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA FLORILOR

SCM Rm. Vâlcea a fost ca un TGV » Victorie zdrobitoare cu Rapid! Cum arată clasamentul la finalul turului

Fraga Fernandez și pivotul Maren Aardahl în luptă cu trei giuleștence, Kassoma, Boljevici și Ștefania Lazăr FOTO sportpictures.eu

Articol de - Publicat miercuri, 07 aprilie 2021 21:42 / Actualizat miercuri, 07 aprilie 2021 23:05

Rapid spera să o poată încurca pe SCM Rm. Vâlcea, fosta campioană a României, dar echipa lui Florentin Pera a câștigat la 11 goluri diferență în fața giuleștencelor pregătite de selecționerul Spaniei, scor 14-25.

Ultimele evoluții ale Rapidului, în Liga Națională, anunțau un meci echilibrat cu SCM Rm. Vâlcea. Oltencele au venit la București fără patru jucătoare: Evgenija Minevskaja (operată), Daria Bucur, Irina Glibko și Dana Marin (pozitive la virusul SARS COV-2). În aceste condiții, giuleștencele sperau să producă surpriza și să oprească seria victoriilor echipei lui Florentin Pera.

O apărare impecabilă și un portar imbatabil

Daciana Hosu a avut 16 mingi apărate FOTO sportpictures.eu

Vâlcencelor le priesc din plin meciurile jucate în Sala Polivalentă din București. Disputa cu Rapid parcă a fost o continuare a succesului obținut cu CSM București în optimile de finală ale Ligii Campionilor. Cu apărare senzațională, care a distrus fiecare atac al Rapidului, Vâlcea s-a distanțat rpid pe tabelă. Antrenorul Carlos Viver a cerut două time-outuri în primele 20 de minute, dar nu a putut schimba nimic. Portarul Daciana Hosu a prins și ea o zi formidabilă, iar Rapidul a marcat în prima repriză doar 5 goluri! Norocul giuleștencelor s-a numit portarul Julie Foggea, franțuzoaica ridicându-se și ea la nivelul adversarelor. Vâlcea a ratat în prima repriză 8 atacuri în situație de 1 la 1, de aceea scorul a fost doar 13-5.

Armada iberică și legiunea românească

În partea a doua Rapid a dat senzația în primele minute că se poate apropia, dar a fost un singur foc de paie. Tot Vâlcea a controlat jocul, apărarea păstrând standardul din prima repriză. Ibericele Marta Lopez și Fraga Fernandez, care vor ajunge în vară la Rapid, au făcut un meci foarte bun, arătându-și din plin profesionalismul. În apărare au excelat Maren Aardahl și Raluca Dăscălete. La Rapid, nimic nu a fucționat. Eliza Buceschi a fost anihilată, la fel ca și Albertina Kassoma, pivotul naționalei angoleze. Interii giuleșteni au fost de nerecunoscut, Laura Popa, Claudia Constantinescu, Jasna Boljevici întrecându-se în aruncări parate de Daciana Hosu.

Florentin Pera a schimbat echipa, a trimis rezervele, dar chiar și așa Rapid nu a putut să se ridice. S-a terminat 25-14, o victorie zdrobitoare a favoritelor. Pentru moment, aspirațiile Rapidului de a se bate la titlul de campioană rămân doar la stadiul de vise.
”Mă bucur că am jucat în apărare ca în zilele bune, să nu uităm că la Vâlcea apărarea a fost mereu punctul nostru forte. Le felicit pe fete, au jucat foarte bine, am ratat mult în situație de unu la unu, dar mă bucură evoluția per ansamblu, atitudinea lor. Am arătat că la meciurile grele știm să ne adunăm și să arătăm adevărata față a echipei”. a declarat antrenorul Florentin Pera.

Liga Florilor rămâne, la prima vedere, o luptă în trei, cu CSM București, Minaur Baia Mare și SCM Rm. Vâlcea. Urmează celelalte echipe, Buzău, Brăila, Cisnădie, Rapid sau Zalău care se vor bate pentru locurile 4 și 5 ultimele care duc în cupele europene.

57 la sută procent pentru Daciana Hosu

Portarul vâlcean Daciana Hosu a făcut cel mai bun meci al său de când s-a transferat de la Corona Brașov. Goal-keeperul a avut aseară nu mai puțin de 16 intervenții, terminând meciul cu un procentaj de 57%! În prima repriză însă, Daciana a avut o eficacitate și mai ridicată. A apărat 11 din cele 16 aruncări la poartă, ceea ce a însemnat un uluitor 68% procentaj. Și Julie Foggea, portarul Rapidului a apărat fantastic. Foggea a avut 14 intervenții, dintre care 11 în situație de unu la unu, față în față cu adversarele! "Mă bucur enorm pentru evoluția din acest meci. Am avut în față o apărare extraordinară, le mulțumesc fetelor că mi-au făcut viața mai ușoară", a declarat Hosu. Ea speră să debuteze acum și la echipa națională, în meciurile cu Macedonia de Nord, fiind convocată de selecționerul Adi Vasile alături de Dedu și de Dumanska.

Nu am făcut deloc un meci bun, dar am încercat să dăm tot ce putem. Din păcate am avut în față o echipă foarte bună, una de Liga Campionilor, iar noi nu ne-am ridicat la nivelul lor
Julie Foggea, portar Rapid

Am jucat foarte concentrat, am știut că trebuie să alergăm mult și să ne apărăm ca să putem câștiga. A fost cartea câștigătoare azi și nu pot să fiu decât bucuroasă
Marta Lopez, extremă dreapta SCM Rm. Vâlcea

Rapid-SCM Rm. Vâlcea 14-25

• Rapid 14: Constantinescu 4, Buceschi 3, Kassoma 2, L. Popa 1, Chiricuță 1, Boljevici 1, Cavlovici 1, M. Ilei 1. Antrenor: Carlos Viver
  • SCM Rm. Vâlcea 25: M. Lopez 5, Florica 4, Elghaoui 4, Fraga 3, Nikolici 3, Liscevici 3, M. Gonzalez 3. Antrenor: Florentin Pera

Dunărea Brăila-Gloria Buzău 25-25 / Egal spectaculos

Alina Czeczi a avut o evoluție foarte bună cu Gloria Buzău FOTO sportpictures.eu

Tot în etapa a 15-a a Ligii Florilor, cel mai echilibrat meci al etapei a fost cel dintre Dunărea Brăila și Gloria Buzău. Cele două echipe au oferit un handbal foarte bun, de un nivel ridicat. Au trecut pe rând la conducere, au avut șansa victoriei, dar la final punctele s-au împărțit. Cei doi antrenori, Neven Hrupec și Ovidiu Mihăilă au fost de acord că este cel mai just rezultat, niciuna dintre formații nemeritând să piardă. Joc bun pentru portarii Elena Șerban și Alina Iordache, dar și pentru Marina Dmitrovici și Alina Czeczi de la Brăila sau Bobana Klikovac și Alina Ilie de la Gloria Buzău. Excelent și arbitrajul cuplului Harabagiu-Stănescu. Supranumiți ”regii X-ului”, pentru desele partidele pe care le arbitrează, în care rezultatul este egal, cei doi nu au infulențat în niciun fel evoluția scorului în meciul dintre Brăila și Buzău!

1. CSM București - 40p
  2. Minaur Baia Mare - 37p