SPORTURI  »  HANDBAL  »  EUROPEAN LEAGUE

FOTO Victorie importantă obținută de CSM Constanța în EHF European League » A răsturnat calculele în Ungaria

CSM Constanța a câștigat primul meci din grupele EHF European League la handbal masculin, scor 29-24 în fața maghiarilor de la Tatabánya. +18   FOTO

Articol de - Publicat marti, 17 octombrie 2023 21:32 / Actualizat marti, 17 octombrie 2023 21:32

CSM Constanța și-a început aventura în grupele European League cu un meci în noua sală a celor de la Tatabánya, o arenă cu o capacitate de 6.200 de locuri destinată pentru meciurile echipei masculine, dar și pentru a găzdui meciuri de la Campionatul Mondial feminin din 2027.

Dinamo a obținut cea mai clară victorie din istoria participărilor în cupele europene! Număr nevorosimil de goluri înscrise
European League

Handbaliștii antrenați de George Buricea au făcut o primă repriză foarte bună, reușind să se distanțeze încă din primele minute, acțiunile lor au fost în viteză, reușind să destabilizeze apărarea echipei din Ungaria. La finalul celor 30 de minute, HCM Constanța conducea cu 16-9.

Câteva minute tulburi

După pauză, raportul de forțe s-a schimbat, în cincisprezece minute echipa din Constanța marcând trei goluri prin Aliokhin, Nikolic, iar gazdele nouă, astfel că scorul a devenit 19-18. Apărarea constănțenilor nu mai funcționat la fel de bine, cu toate acestea, ei au reușit să rămână în avantaj.

În minutul 49, scorul a devenit 20-20 grație reușitei lui Rodriguez Alvarez spre bucuria fanilor maghiari. Dar această stare de euforie nu a durat prea mult pentru că handbaliștii care evoluează pentru echipa din România au fost din nou inspirați în atac.

+14 FOTO

Când mai erau cinci minute, vicecampioana României avea un avantaj de trei goluri 25-22. Stankovic a făcut 26-22 și ultimele faze puteau fi abordate cu mai multă liniște și limpezime. S-a terminat 29-24, iar bucuria a fost pe măsura rezultatului mare pe care l-au reușit cei de la CSM Constanța

Din Grupa H mai fac parte formația portugheză Sporting Lisabona și cea poloneză Glogow. Următorul meci pentru CSM Constanța este pe teren propriu, pe 24 octombrie. cu echipa din Portugalia.

Cum se desfășoară EHF European League

La startul competiției, a doua ca valoare după Liga Campionilor, sunt 32 de echipe, repartizate în 8 grupe de câte 4. Primele două clasate din fiecare se califică pentru grupele principale, unde vor fi patru serii de câte patru formații. Apoi prima merge direct în sferturile de finală, în timp ce formațiile de pe locurile 2 și 3 vor juca în play off-ul pentru "sferturi".

Câștigătoarele din faza primelor 8 se vor bate pentru trofeu în turneul Final Four din 25-26 mai.

Printre favoritele pentru calificarea în F4 se numără: Fuchse Berlin, Lowen, Flensburg, Hannover, Nantes, Dinamo, Silkeborg și Benfica.

U-BT Cluj-Napoca a suferit primul eșec în grupa de Eurocup! Campioana României, aproape de încă o revenire de poveste
Eurocup
Româncele avansează la Transylvania Open » Ana Bogdan și Gabriela Ruse s-au calificat în optimi de finală
Transylvania Open

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni