All Blacks, patru victorii din patru în Tri Nations

All Blacks
All Blacks

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 august 2010 00:00

Noua Zeelandă rămîne invincibilă în cursa pentru cîştigarea celui de-al zecelea trofeu al competiţiei Tri Nations. All Blacks au obţinut cea de-a patra victorie, din tot atîtea posibile, după ce s-au impus în faţa Australiei.

După ce au cîştigat cele două meciuri cu Africa de Sud, Noua Zeelandă a reuşit tot atîtea succese şi cu Australia, primul, în deplasare (Melbourne, 31 iulie), 28-49, în timp ce astăzi,  la Christchurch, neo-zeelandezi s-au impus cu 20-10.

Dacă săptămîna trecută, pe parcursul celor 80 de minute, s-au marcat peste 10 eseuri, nu acelaşi lucru se poate spune şi despre cea de-a doua întîlnire dintre cele două formaţii de la actuala ediţie a Tri Nations. Mils Muliaina, cu un eseu şi Daniel Carter, cu o transformare i-au adus pe All Blacks în avantaj (7-0), însă doar pentru 3 minute. Australia a reuşit să egaleze situaţia, în minutul 11, după reuşitele lui Kurtley Beale (eseu) şi Matt Giteau (transformare). Conard Smith şi Daniel Carter (eseu şi transformare) au întors scorul în favoarea gazdelor, 14-7. La pauza, Noua Zeelandă conducea cu 17-10, după cele două lovituri de pedeapsă transformate de Matt Giteau şi Daniel Carter.

În actul secund, cele două echipe s-au apărat foarte bine, astfel că pe durata celor 40 de minute s-au înscris doar trei puncte, Daniel Carter reuşind să înscrie din lovitură de pedeapsă şi stabilind scorul final, 20-10.

Chiar dacă nu au reuşit să-şi adjudece trofeul cu numărul zece cu patru etape înainte de final, victoria în faţa australienilor a reprezentat cîştigarea Bledisloe Cup, trofeul care se atribuie în meciurile Noua Zeelandă - Australia, fiind cel de-al nouălea consecutiv.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”