SPORTURI  »  RUGBY  »  CUPA EUROPEANĂ A NAŢIUNILOR / PORTUGALIA - ROMÂNIA 9-20

România a învins Portugalia şi va merge la barajul pentru Mondiale!

Articol de - Publicat duminica, 21 martie 2010 00:00

"Naţionala" României a învins ieri în Portugalia şi şi-a asigurat locul trei în clasament, păstrînd şanse de calificare la Cupa Mondială din 2011

Reprezentativa de rugby a României avea nevoie de o victorie ieri, în Portugalia, ca să rămînă în cursa de calificare la Cupa Mondială din 2011, din Noua Zeelandă.

"Stejarii" nu au avut emoţii decît în primele 25 de minute, atît timp cît lusitanii au condus cu 3-0, în urma fructificării unei lovituri de pedeapsă a lui Joe Gardener. Dănuţ Dumbravă a egalat însă şi totul s-a năruit pentru gazde în ultimele minute ale primei reprize. Românii atacau cu toate forţele, căutînd încercarea. Au reuşit în cele din urmă, arbitrul galez James Jones dictînd un eseu de penalitate în urma unei presiuni fantastice a "tricolorilor". Dumbravă a transformat şi românii au intrat liniştiţi la cabine, conducînd cu 10-3.

Diferenţa a crescut şi mai mult în partea a doua. Încă o lovitură de pedeapsă a lui Dumbravă, urmată de un eseu transformat, reuşit de Dimofte, şi românii jubilau la 20-3. Degeaba au încercat portughezii să revină. Nu au mai punctat decît din două lovituri de pedeapsă şi scorul final a fost 20-9.

Românii şi-au luat revanşa pentru incredibila greşeală făcută la Bucureşti, în tur, 21-22, cu Portugalia. "Tricolorii" sînt acum siguri de locul 3, cel care le dă dreptul să meargă la barajul pentru calificare la Cupa Mondială.

Primul adversar la baraj: Tunisia
România mai are de jucat, pe 27 martie, un meci restanţă cu Germania. Pentru a trece matematic pe locul 3, "tricolorii" le e suficient punctul acordat pentru prezentare, neavînd nevoie de victorie! Ca să ajungă apoi la Cupa Mondială din Noua Zeelandă, "tricolorii" vor trebui să învingă Tunisia, într-un meci de baraj, iar apoi şi Uruguayul.