Articol de David Istrate - Publicat joi, 15 ianuarie 2026 10:11 / Actualizat joi, 15 ianuarie 2026 10:15
Scenariu uluitor la Johnstone’s Paint Masters, turneul celor mai buni 16 jucători de snooker din 2025. Pentru prima oară în istorie, toate meciurile din runda inaugurală s-au încheiat cu același scor: 6-2.
În perioada 11-18 ianuarie, Palatul Alexandra din Londra găzduiește a 52-a ediție a Masters, competiție asemănătoare cu Turneul Campionilor din tenis. La acest turneu se acordă premii totale în valoare de 1.015.000 de lire sterline (aproape 1,2 milioane de euro), iar câștigătorul va obține un cec de 350.000 de lire sterline, adică peste 400.000 de euro.
Scenariu uimitor la Masters 2026: 6-2 în toate partidele din runda inaugurală
În mod tradițional, la Masters participă primii 16 jucători de snooker ai lumii, iar optimile de finală, sferturile de finală și semifinalele se joacă pe sistemul „cel mai bun din 11 frame-uri”, în timp ce finala se joacă în formatul „cel mai bun din 19 frame-uri”.
Runda inaugurală a consemnat deja o primă surpriză: Shaun Murphy, favoritul numărul 1, a fost eliminat de chinezul Wu Yize, scor 6-2. În 2025, englezul își adjudecase titlul, după o finală împotriva compatriotului Kyren Wilson, scor 10-7.
Însă, dincolo de această surpriză, „optimile” Masters au oferit un scenariu unic în istoria acestei competiții: toate duelurile din această fază s-au încheiat cu scorul de 6-2. Iată rezultatele din prima rundă:
Wu Yize (China) vs. Shaun Murphy (Anglia): 6-2
Xiao Guodong (China) vs. Mark Selby (Anglia): 6-2
Neil Robertson (Australia) vs. Chris Wakelin (Anglia): 6-2
Kyren Wilson (Anglia) vs. Si Jiahui (China): 6-2
Judd Trump (Anglia) vs. Ding Junhui (China): 6-2
Mark Allen (Irlanda de Nord) vs. Mark Williams (Țara Galilor): 6-2
John Higgins (Scoția) vs. Barry Hawkins (Anglia): 6-2
Zhao Xintong (China) vs. Gary Wilson (Anglia): 6-2
Tabloul sferturilor de finală ale Masters 2026
Sferturile de finală se vor desfășura în 15-16 ianuarie, semifinalele vor avea loc în 17 ianuarie, în timp ce finala e programată pe ziua de 18 ianuarie. Iată confruntările din „sferturi”:
Wu Yize vs. Xiao Guodong
Neil Robertson vs. Kyren Wilson
Judd Trump vs. Mark Allen
John Higgins vs. Zhao Xintong
Ronnie O’Sullivan, cu 8 titluri, e cel mai titrat jucător din istoria acestei competiții. El mai are și 6 finale pierdute.
Cosmin Olăroiu, investiție de milioane de euro într-un proiect major din București
Cuplul viral din sport s-a despărțit după o săptămână de relație intensă