SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE SUMMER SET 2

VIDEO Noua elevă a lui Darren Cahill a câștigat al doilea trofeu al carierei

Amanda Anisimova // foto: Twitter @ AustralianOpen

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 ianuarie 2022 09:01 / Actualizat duminica, 09 ianuarie 2022 09:44

Amanda Anisimova (20 de ani, locul 78 WTA) a câștigat turneul Melbourne Summer Set 2, scor 7-5, 1-6, 6-4 în finala cu Aliaksandra Sasnovich (27 de ani, 107 WTA).

După două ore și 7 minute de joc, Amanda Anisimova s-a impus în finala de la Melbourne, câștigând astfel al doilea său trofeu din carieră după Bogota 2019.

Anisimova, care a lucrat în această săptămână cu Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep, a câștigat primul set, scor 7-5, după ce ratase o minge de set la 5-4.

Simona Halep câștigă Melbourne Summer Set! Victorie în două seturi cu Veronika Kudermetova
MELBOURNE SUMMER SET 1

Amanda Anisimova, campioană la Melbourne Summer Set 2

Setul 2 a fost, însă, fără istoric. La 4-1 pentru Sasnovich, Anisimova a acuzat probleme medicale. Ea a cerut un timeout medical și a fost tratată la coapsa stângă, unde i-a fost aplicat un bandaj.

La revenirea în joc, prestația Amandei a continuat să scârțâie, iar Sasnovich a închis fără emoții setul, 6-1.

Belarusa a început decisivul în același ritm și a urcat rapid la 3-0. În acel moment, Anisimova a avut parte de un declic și a ridicat nivelul de joc. Eleva lui Darren Cahill a câștigat 6 dintre următoarele 7 game-uri și s-a încununat astfel campioană.

Anul trecut m-am antrenat din greu, dar rezultatele nu au venit, ceea ce a fost dezamăgitor.

Sincer, acum sunt într-un moment psihic foarte bun și sunt recunoscătoare pentru fiecare turneu pe care îl joc.

- Amanda Anisimova

Rezumatul VIDEO al meciului Amanda Anisimova - Aliaksandra Sasnovich

Amanda Anisimova a lucrat alături de Darren Cahill

Sâmbătă, după calificarea în finală, Amanda a dezvăluit că a lucrat în această săptămână alături de Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep. Cei doi testează posibilitatea de a colabora pe termen lung, iar începutul e extraordinar.

„Suntem la început, începem să ne cunoaștem. Vom vedea cum va merge, sper să fie ceva pe termen lung. Chiar sper că va fi așa.

Îl respect foarte mult, sunt foarte fericită că mi s-a alăturat săptămâna asta și m-a ajutat. Sunt atât de fericită că a fost aici, cu mine!”, a declarat Anisimova.

În această săptămână, la Melbourne Summer Set 2, Amanda a obținut 5 victorii, două dintre acestea împotriva unor jucătoare din România: 2-1 cu Alison Van Uytvanck, 2-0 cu Sorana Cîrstea, 2-1 cu Irina Begu, 2-0 cu Daria Kasatkina și 2-1 cu Aliaksandra Sasnovich.

Citește mai multe știri din tenis:

România ar putea avea un nou turneu de tenis: „Sunt șanse mari ca domnul Țiriac să investească”

Prins cu minciuna?! Imaginea publicată de L'Equipe dă peste cap alibiul lui Djokovic