SPORTURI  »  TENIS  »  WTA EASTBOURNE

CALCULE PENTRU LOCUL 1 // VIDEO Ce trebuie să facă Simona Halep la Wimbledon pentru a nu fi depășită de Wozniacki și Stephens

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iunie 2018 16:32

Caroline Wozniacki (27 de ani, 2 WTA) s-a impus în finala de la Eastbourne în fața Arynei Sabalenka (20 de ani, 45 WTA), scor 7-5, 7-6.

Daneza a demonstrat încă o dată că este una dintre jucătoarele cu un psihic de fier. Ca și în semifinala de ieri, contra lui Kerber, a alergat după egalare tot primul set, salvând și două oportunități de set ale bielorusei.

Wozniacki a fost condusă cu set și în actul secund. Ajutată de un procentaj excelent al primului serviciu, 77 la sută, a împins partida în tie-break. Caroline a închis partida după fix două ore de joc, scor 7-5, 7-6, și a intrat în posesia celui de-al doilea turneu din 2018, după titlul de Mare Șlem de la Australian Open.

Calcule pentru locul 1

Simona Halep începe cel de-al treilea Mare Șlem al anului din postura de lider mondial.

Simona a fost oprită de Johanna Konta în sferturile de finală ale ediției trecute și trebuie să apere 430 de puncte.

Wozniacki are de apărat 240 de puncte, câștigate după optimea de finală de anul trecut, pierdută în fața lui CoCo Vandeweghe, scor 6-7, 4-6.

Câștigătoare 9441 8670

Halep își păstrează în proporție de sută la sută poziția de lider dacă ajunge în finală. Caroline Wozniacki trebuie să ajungă minimum în finala turneului pentru a avea șanse la primul loc al clasamentului WTA.

Halep mai poate fi depășită și de Sloane Stephens, dacă liderul WTA pierde în primul tur, iar americanca va triumfa pe iarba londoneză.

Vezi și: VIDEO Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur de la Wimbledon » Cu cine joacă celelalte 7 românce de pe tabloul principal