SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

FOTO Fed Cup » România-Germania 1-1! Begu, învinsă de Kerber. Halep se impune în fața lui Petkovici!

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 aprilie 2016 12:39

Iată desfășurarea liveTEXT a celor două meciuri:

• Irina Begu a pierdut cu Kerber, 2-6, 3-6.
  •   Simona Halep s-a impus în fața Andreei Petkovici cu scorul de 6-4, 6-7, 6-4.
  • Scorul la general este de 1-1.
  • Mâine, se joacă Halep - Kerber, Begu - Petkovici și Dulgheru/Niculescu - Beck/Goerges.

SIMONA HALEP - ANDREA PETKOVICI 6-4 / 6-7 / 6-4

6-4

GAME-SET-MECI!!! Simona încheie meciul tot în urma unui break!

5-4

BREAK PETKOVICI: Simona nu câștigă pe primul serviciu nici de această dată, iar nemțoaica rămâne în meci.

5-3

BREAK SIMONA! Simona reușește al doilea break și servește pentru câștigarea meciului!

4-3

RE-BREAK PETKOVIC: Nemțoaica își fructifică a treia minge de break din acest game.

4-2

BREAK SIMONA! Moment extrem de important al meciului! Halep își valorifică prima minge de break din acest game și reușește primul break al setului decisiv!

3-2

GAME ALB SIMONA! Halep câștigă fără probleme game-ul pe propriul serviciu, dar cere din nou ajutorul medicului pentru o problemă la piciorul stâng.

2-1

GAME SIMONA! A fost un game prelungit pe serviciul Simonei, dar românca reușește să se impună. La pauza dintre game-uri, Simona primește îngrijiri din partea medicului.

1-1

GAME PETKOVICI: Ambele jucătoare au câștigat game-urile jucate pe propriile servicii, iar setul debutează în aceeași manieră ca precedentele.

6-7

SET ANDREA PETKOVICI: Nemțoaica a câștigat tie-break-ul cu 7-5 și duce meciul în set decisiv.

6-6

TIE-BREAK: Simona servește bine și duce setul secund în tie break. A avut 40-0, nemțoaica a revenit, însă Simona a știut să gestioneze finalul de game.

5-6

BREAK PETKOVICI: Nemțoaica n-a renunțat și a reușit să facă un break care o menține în meci. Apoi a servit excelent și nu i-a dat nici o șansă româncei.

5-4

CE REVENIRE PENTRU SIMONA: Halep a dat totul în ultimele două game-uri, a reușit să-și câștige serviciul și apoi a făcut break. Românca servește pentru meci.

3-4

GAME PETKOVICI: E clar că jocul Simonei suferă. Petkovici a reușit să treacă în avantaj în acest set după un game alb, în care Simona n-a mișcat

3-3

BREAK PETKOVICI: Simona Halep nu mai este la fel de agresivă precum în startul meciului. I-a dat astfel șansa lui Petkovici să revină și să restabilească egalitatea în acest set. Este 3-3, servește nemțoaica.

3-1

BRAVO, SIMONA: Românca nu o lasă pe adversară să-și facă jocul, iese din nou la atac și reușește să facă din nou break. Își câștigă apoi greu serviciul, însă a reușit să ducă scorul la 3-1 în acest set secund.

1-1

Început strâns de set secund: Cele două jucătoare și-au făcut serviciul, ambele cu mari probleme. Andrea Petkovici a crescut mult nivelul jocului, în timp ce Halep este tot mai nervoasă

6-4

SET HALEP: Simona a câștigat primul set deși în ultimele două game-uri a fost foarte nervoasă.  Jucătoarea noastră a dat cu racheta de pământ, însă a câștigat primul set după 51 de minute

5-3

HAI, SIMONA: Halep revine incredibil, face din nou break, iar apoi își câștigă serviciul fără probleme. Pe nemțoaică o salvează încă primul serviciu, unde are un procentaj mai bun decât al Simonei

3-3

BREAK PETKOVICI: Deși începuse bine, Simona a mai scăzut nivelul jocului și i-a dat șansa nemțoaicei să facă rebreak. Nemțoaica e mult mai sigură decât în startul partidei

3-2

GAME PETKOVICI: Simona a avut 40-0 pe serviciul adversarei, dar sportiva noastră a cedat. Petkovici a riscat mai mult și a profitat de câteva erori ușoare ale Simonei. Românca s-a și accidentat ușor după ce piciorul nu i-a alunecat pe zgură. A căzut și a avut nevoie de îngrijiri medicale.

3-1

BRAVO, SIMONA!: Halep joacă foarte bine, servește excelent și atacă permanent, lucru care o incomodează pe Andrea Petkovici. Simona are deja un avantaj de două game-uri și este într-o zi de grație.

1-1

GAME HALEP: Start excelent pentru Simona Halep, al cărei serviciu funcționează excelent. Nu i-a dat nici o șansă lui Petkovici și își câștigă serviciul fără nici un fel de problemă

0-1

GAME PETKOVICI: Nemțoaica câștigă primul game al meciului cu un punct contestat de Simona Halep. Arbitrul de scaun s-a ridicat și a dat punct Germaniei, în ciuda protestelor Simonei Halep

15:05

Petkovici are o perioadă dificilă, a pierdut repede la Charleston, pe zgură, plângând și spunând ca nu mai poate continua. Ieri, la conferința de presă, un pic amar, a spus că poate aceasta întalnire e ultima ei speranță!

15:00

Cele două jucătoare au intrat în arenă în uralele spectatorilor: Simona Halep și Andrea Petkovici se încălzesc. În câteva minute începe partida.

Luminița Paul, specialistul GSP în tenis, este la Cluj și ne amintește că singura victorie a lui Petkovici în fața Simonei Halep a fost în 2009, la București, turneu ITF pe care nemțoaica l-a câștigat. Au urmat 5 succese consecutive pentru Simona Halep.

IRINA BEGU - ANGELIQUE KERBER 2-6 / 3-6

3-6

GAME, SET ȘI MECI: Irina n-a avut nici o șansă în fața numărului 3 WTA, care s-a impus fără probleme. Begu a făcut prea multe greșeli neforțate, iar asta a costat-o meciul. Urmează duelul dintre Andrea Petkovici și Simona Halep.

3-5

GAME KERBER: Joc foarte agresiv al lui Kerber. Irina nu poate face break, așa că acum servește pentru a rămâne în meci. Irina are deja 30 de greșeli neforțate. Kerber n-a pierdut nici un meci în acest an în care a câștigat primul set

3-4

BRAVO, IRINA: Sportiva noastră nu renunță și reușește să își câștige serviciul. A încheiat acest game cu un as și are nevoie de un break. Au trecut 45 de minute de când a început acest set

2-4

GAME KERBER: Irina nu reușește să mențină ritmul și greșește foarte ușor neforțat. Kerber își câștigă serviciul și mai are nevoie de două game-uri să aducă primul punct Germaniei

2-3

FANTASTIC: După aproape 15 minute Irina reușește să-și câștige serviciul în fața lui Kerber. A fost cel mai lung game al meciului. Acest set are deja 35 de minute, cu 3 minute mai mult decât precedentul.

1-3

BREAK ȘI GAME KERBER: După două game-uri foarte lungi, Kerber reușește să se distanțeze și în acest al 2-lea set. Nemțoaica e mai sigură pe loviturile ei și demonstrează de ce e locul 3 WTA

SETUL 2

1-1: Acest set a început mult mai bine pentru Irina, care a reușit un game alb. A avut o șansă bună și pe serviciul lui Kerber, însă nemțoaica a revenit și s-a impus.

2-6

SET KERBER!: Angelique Kerber încheie cu as acest set în care nu i-a dat prea multe șanse sportivei noastre

2-5

BRAVO, IRINA: Sportiva noastră nu renunță și își câștigă serviciul destul de ușor. A fost cel mai rapid game al româncei.

1-5

GAME KERBER: Nemțoaica își câștigă din ce în ce mai ușor serviciul. Irina pare că nu se poate ridica la nivelul adversarei de azi, care a jucat aproape fără greșeală

1-4

BREAK KERBER: Jocul excelent al lui Kerber o incomodează mult pe Irina Begu, care își pierde din nou serviciul și îi dă șansa nemțoaicei să se distanțele în acest prim set

1-3

GAME KERBER: Irina Begu nu reușește să returneze foarte mingi după serviciul excelent al lui Kerber. Românca are mari dificultăți la retur

1-2

GAME IRINA: Begu a reușit să spargă defensiva perfectă a lui Kerber și a câștigat primul game

0-2

GAME KERBER: Început foarte bune pentru nemțoaică. Aceasta a servit foarte puternic și a forțat-o pe Irina să greșească ușor.

0-1

BREAK KERBER: Două greșelli neforțate și alte două duble greșeli ale Irinei au făcut ca Angelique să înceapă bine meciul. Begu a avut un început timid însă publicul nu se lasă și o împinge de la spate

ÎNCEPE PRIMUL MECI

Atmosferă fabuloasă la Cluj! Suporterii români sunt din nou la înălțime: Irina Begu și Angelique Kerber au ieșit la încălzire

UPDATE 12:50

Arbitrii de scaun au verificat fileul cu 15 minute înainte de ora oficiala de start. Unul dintre ei este Eva Asderaki-Moore, care a oficiat meciuri importante, inclusiv finale de Mare Slem.

Romancele intră în arenă pe melodia "Noi suntem români", ca și la precedentele intalniri de Fed Cup.

UPDATE 12:30

La intrarea în sala, public sau ziariști, se face control al bagajelor cu câinii de la Antitero!

La 12:30, în tribune se afla aproximativ 700 de spectatori, dintre care în jur de 15 fani germani cu steaguri.

UPDATE 12:25

Simona Halep și Irina Begu, cele două jucătoare ale României care joacă astăzi, au făcut o incălzire ușoară și au ieșit de pe zgura cu 45 de minute înainte de începerea primului meci. Alături de ele au fost antrenorii Adrian Cruciat si Daniel Dobre, ca si hitting partners.

Prezentarea echipelor se va face pe muzica intonată de o fanfară care a ajuns la sala cu o ora înainte.