SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN 2016

FOTO » Serena a învins-o cu greu pe Halep și merge în semifinale la US Open » Simona a făcut un meci bun, dar serviciul lui Williams a fost fantastic: "A trebuit să schimb jocul"

Articol de GSP - Publicat joi, 08 septembrie 2016 00:26

Serena Williams s-a calificat în semifinalele turneului de la US Open după ce a învins-o pe Simona Halep, scor 6-2, 4-6, 6-3. Jucătoarea din SUA va juca în penultimul act împotriva Karolinei Pliskova, care a trecut de Ana Konjuh, scor 6-2, 6-2.

Jucătoarea din SUA a speriat-o pe Halep încă din start, când a reușit 3 ași în primul game. Apoi a urmat break-ul Serenei și încă un game al liderului mondial. Simona a făcut și ea un re-break, dar Williams profită că Halep a ratat câteva ocazii bune de a restabili egalitatea și se distanțează.

Setul doi a fost cu totul altul. Simona a preluat rolul de conducătoare a meciului și imediat cum a văzut că serviciul Serenei nu funcționează a profitat și a făcut break-ul. Asta se întâmpla la scorul de 2-1. Jucătoarea noastră a servit apoi foarte bine și s-a distanțat, 3-1. Halep avea ocazia să majoreze diferența, dar Serena a fost salvată de un serviciu fantastic. În cele din urmă, Simona a dus perfect setul și l-a câștigat, trimițând meciul în decisiv.

În decisiv, Simona avea șansa să înceapă cu un break, dar cele două mingi pe care le-a avut n-au fost de ajuns și Serena a întors game-ul. Dacă Halep n-a trecut în avantaj când a avut ocazia, Serena n-a ratat acest lucru și a făcut 3-1 după un break lejer făcut. Jucătoarea din SUA a fost însă salvată în nenumărate rânduri în acest meci de serviciul foarte puternic.

"A trebuit să-mi schimb puțin jocul cu Simona. Am câștigat, deși nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Cred că acest meci mă va ajuta în viitor. A fost un meci bun până la urmă. Cred că mă ajută faptul că am jucat 3 seturi" Serena la Eurosport

DESFĂȘURAREA LIVETEXT A MECIULUI

SIMONA HALEP - SERENA WILLIAMS 2-6 / 6-4 / 3-6

Setul 3
GAME, SET, MECI! Serena Williams câștigă meciul datorită serviciului foarte bun de care a profitat la maximum în acest meci!
3-5:
Game alb pentru Simona! Jucătoarea noastră trebuie să câștige următorul game pe serviciul Serenei pentru a mai rămâne în meci! Hai, Simona!
2-5:
Oare ce s-ar face Serena dacă n-ar avea un serviciu atât de puternic? Jucătoarea din SUA profită din nou de serviciul foarte bun și își mai trece un game pe tabela de marcaj, de această dată la 0.
2-4:
Simona servește foarte bine și o forțează pe Serena să trimită imprecis, reușind apoi jucătoarea noastră să facă punctul decisiv.
1-4:
Serena se desprinde după ce a profitat de mai multe greșeli neforțate ale Simonei.
1-3:
Williams face break-ul! Simona își pierde cumpătul și îi dă șansa Serenei să se distanțeze.
1-2: Meciul e de-a dreptul splendid! Niciuna dintre jucătoare nu vrea să ofere puncte ușoare adversarei.
1-1:
Simona revine după 0-15 și câștigă pe propriul seriviciu. Jucătoarea noastră plasează loviturile foarte bine și o obligă pe Serena să alerge dintr-o parte în alta fără oprire.
0-1:
Simona a avut două mingi de break, dar Serena a revenit fantastic. Totuși, jucătoarei din SUA nu-i mai intră atât de bine primul serviciu ca în setul de debut.

Setul 2
GAME, SET! Simona o egalează pe Serena la seturi și meciul intră în decisiv! Halep a avut o determinare fabuloasă și a demonstrat încă o dată că se poate lupta cu oricine de la egal la egal!
5-4:
Serena salvează o minge de set și păstrează șanse la acest set. Important e că acum servește Simona!
5-3:
Simona revine de la 0-15 și face ceea ce trebuie, ține de propriul serviciu și e la un pas de a egala la seturi.
4-3:
Game alb pentru Serena, care e ajutată extrem de mult de serviciul puternic!
4-2:
Simona e tot mai sigură pe serviciul ei, în timp ce Serena pare mai obosită.
3-2:
Serena e salvată din nou de serviciul foarte puternic. Simona însă se luptă cu toate forțele să câștige acest meci.
3-1:
Serena greșește foarte mult în această perioadă a meciului și Simona se distanțează.
2-1:
În ciuda serviciului fantastic, Serena pierde primul break în acest game! Simona pare să fi revenit în meci și chiar a zâmbit după un punct câștigat.
1-1: Simona a anulat 7 mingi de break ale Serenei și rămâne în meci.
0-1:
Serena începe așa cum ne-a obișnuit și preia conducerea pe propriul serviciu.

Setul 1
GAME, SET! Simona se aruncă cu toate forțele în ofensivă, însă tactica ei e pierzătoare!
2-5:
Serena nu are deloc mari emoții pe propriul serviciu și duce scorul la 5-2. Simona urmează să servească pentru a rămâne în primul set.
2-4:
Simona a ratat câteva ocazii bune de a egala, însă până la urmă îi dă posibilitatea Serenei să se distanțeze.
2-3:
Re-break rapid făcut de Simona! Halep câștigă cu greu pe serviciul Serenei!
1-3:
Simona face prima dublă greșeală, dar reușește primul game.
0-3:
Serena pare de neoprit azi. A mai reușit încă doi ași și și-a adjudecat game-ul la 0.
0-2:
Break Serena! Simona Halep a jucat mai mult din spate și la un moment dat jucătoarea din SUA a avut 3 mingi de game. Simona a recuperat două, însă n-a fost de ajuns.
0-1:
Serena reușește 3 ași încă din startul partidei și pare foarte sigură pe propriul serviciu!
A început meciul! Serena Williams servește prima!

Cele două jucătoare și-au făcut apariția pe terenul de joc și fac exerciții de încălzire!
Jucătoarele se pregătesc să iasă pe teren!

• s-au duelat de două ori în sferturi de finală, în 2013 la Cincinnati și la Indian Wells 2016
  • s-au confruntat: 1 dată la un turneu de Mare Șlem (turul 2 Wimbledon 2011)
  •     de 2 ori la un Premier Mandatory (semifinale Miami 2015, sferturi Indian Wells 2016)
  •     de 3 ori la un Premier 5 (semifinale Roma 2013, "sferturi" Cincinnati 2013, finală Cincinnati 2015)
  •     de 2 ori la Turneul Campioanelor (grupe Singapore 2014, finală Singapore 2014)