SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Serena - Pliskova // FOTO Serena Williams a revenit în circuit îmbrăcată precum "Catwoman" și s-a calificat în turul 2 la Roland Garros: "Regina s-a întors!"

FOTO: Reuters +11   FOTO
FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat marti, 29 mai 2018 18:01

Serena Williams (36 de ani, 451 WTA) a învins-o pe Kristyna Pliskova (26 de ani, 70 WTA), scor 7-6, 6-4, și s-a calificat în turul secund al turneului de la Roland Garros.

Îmbrăcată într-un echipament inedit personalizat, complet negru, cu o centură de culoare roz. Fanii americancei de pe Twitter au reacționat pozitiv la alegerea celor de la Nike, numind-o "Catwoman". (reacții mai jos)

Primul set a fost dominat de serviciul excelent al ambelor jucătoare. O singură șansă de break a apărut, anihilată de Kristyna cu un serviciu perfect plasat. Tie-break-ul a fost câștigat la 4 de Serena.

Setul secund a fost diametral opus. Cehoaica a reușit rapid break-ul, în game-ul 2, însă nu a reușit să îl consolideze. A urmat rândul Serenei la conducere. Americanca s-a distanțat la 5-3, având oportunitatea de a servi pentru meci.
În ciuda problemelor de deplasare, edificator fiind raportul mingilor jucate din preajma fileului, doar 5, Serena a fructificat a 2-a șansă de break avută și s-a impus într-o oră și 48 de minute, scor 7-6, 6-4.

Serena Williams o va înfrunta în turul următor pe Ashleigh Barty (22 de ani, 17 WTA).

Serena Williams - Kristyna Pliskova 7-6, 6-4

Game, set, meci Williams! Serena fructifică a 2-a minge de meci!

Break Williams, 4-3: Serena revine de la 0-40. Forehand-urile lovite din poziții înghesuite ale cehoaicei nu prind terenul și îi oferă game-ul pe tablă.

Break Pliskova, 3-3: Problemele de deplasare ale Serenei sunt speculate de cehoaică. Un forehand în lung de linie îi aduce punctul decisiv. 

Break Williams, 3-2: Fostul lider WTA trece pentru prima dată la conducere în actul secund. 

Game Williams, 2-2: Serena salvează încă o minge de break. Returul Kristynei iese puțin în afara terenului. 

Game Pliskova, 0-1: Cehoaica începe solid actul secund. 

A început setul secund!

Tie-break adjudecat de Serena Williams, la 4! 

Game Pliskova, 6-6: Serena ratează prima șanșă de break. Partida a ajuns în tie-break.

Game Williams, 6-5: Serena își face serviciul fără probleme. În primele 11 game-uri nu a existat nicio șansă de break. 

Game Pliskova, 5-5: Serviciul cehoaicei funcționează perfect. Serena este pusă permanent sub presiune, fiind obligată să lovească din poziții incomode. 

A început partida! 

 

  • "Sunt înnebunită după costumul Serenei Williams. Regina s-a întors!"
    • "Unii supereroi poartă pelerine, alții costume negre. Te-am remarcat, Serena!"
  •  "Costumul de Catwoman s-a întors și o face pe regina tenisului să arate ca un Supererou!"

Vezi și: Irina Begu se califică în turul secund de la Roland Garros, după un meci dramatic de 3 ore și 19 minute » Cu cine va juca în turul următor

Sorana Cîrstea, eliminată în turul I la Roland Garros » A pierdut dramatic în trei seturi

Citește și:
„Stâlpul” Goian crede că FCSB trebuie să renunțe URGENT la 3 titulari: „Nu mai e ce trebuie, iar de el nu mi-a plăcut niciodată!”
Superliga
„Stâlpul” Goian crede că FCSB trebuie să renunțe URGENT la 3 titulari: „Nu mai e ce trebuie, iar de el nu mi-a plăcut niciodată!”
Nu e glumă! Iubita numărului 9 ATP a câștigat mai mulți bani decât tenismenul la Australian Open
Tenis
Nu e glumă! Iubita numărului 9 ATP a câștigat mai mulți bani decât tenismenul la Australian Open
„Dan Capatos m-a oripilat în această dimineață, e absolut inuman ce a făcut!” » Atac devastator: „E abominabil să profiți așa de un om”
Media
„Dan Capatos m-a oripilat în această dimineață, e absolut inuman ce a făcut!” » Atac devastator: „E abominabil să profiți așa de un om”
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Noutati auto
Americanii au reacționat după lansarea noului Duster: „Arată ca o Dacia pentru oamenii bogați”
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Profit.ro
Schimbare istorică la bani. Anunțul făcut de BNR
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Miza programului n-a fost ascensiunea, ci moartea” » De ce escaladarea live a unui zgârie-nori de către Alex Honnold a fost greșită: „Clădirea nu e munte, e o vânătoare de clickuri vopsită drept căutare interioară”

„Părul fetei arde vâlvătăi... Zbor final! Stop!” » GSP publică o serie specială, la 50 de ani de la perfecțiunea olimpică a gimnasticii: „Nadia, 10 la Montreal”


Comentarii (132)
risc_mix
risc_mix  •  29 Mai 2018, 18:59

Lipsă de bun simț și de respect pt spectatori. Nu-i poți obliga pe aceștia să privească o asemenea oribilitate de trup. Cred că aici și organizatorii au o parte de vină. Așa cum la Wimbledon organizatorii obliga purtarea numai a echipamentului alb și aici i se putea impune purtarea fustiței. Ce dracu, e o oribilitate. Mie mi-e silă să mă uit la meci

10204113608914360
Lucian Sarbu  •  29 Mai 2018, 21:04

Când alerga spre minge doamna asta aveam impresia că se zgâlțâie televizorul.

169959210415033
Adrian Dinu  •  30 Mai 2018, 08:06

Serena confunda tenisul cu sporturile de iarna . Era mai potrivita la sanie la modul cum a fost imbracata . O aparitie dezgustatoare ... numai a catwoman nu semana , mai degraba *** woman .

Acest comentariu a fost moderat deoarece continea limbaj vulgar sau jignitor.

Vezi toate comentariile (132)
Comentează