SPORTURI  »  TENIS  »  BIRMINGHAM

Gabriela Ruse, eliminare dramatică la Birmingham! » Halep și Cîrstea, reprezentantele României în „sferturi”

Gabriela Ruse (24 de ani, 55 WTA) o înfruntă ACUM pe chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 54 WTA), în „optimile” turneului de la Birmingham. Partida a început la ora 18:20, e live pe GSP.ro și televizată pe Digi Sport 2.

Articol de GSP - Publicat joi, 16 iunie 2022 20:28 / Actualizat joi, 16 iunie 2022 20:32

Gabriela Ruse (24 de ani, 55 WTA) a fost învins de chinezoaica Shuai Zhang (33 de ani, 54 WTA), scor 2-6, 6-2, 5-7, în optimile de finală ale turneului de la Birmingham.

Birmingham este un loc special pentru Ruse. În 2018 atingea faza sferturilor de finală și își făcea numele cunoscut în circuit. La actuala ediție s-a oprit cu un tur mai devreme, învinsă într-un meci cu o desfășurare dramatică de Shuai Zhang.

România va înfrunta Ungaria în play-off-ul Billie Jean King Cup! Când au loc meciurile
Billie Jean King Cup

Gabriele Ruse, eliminată în „optimi” la Birmingham

Primul set a fost unul de dat uitării pentru Ruse. A avut un procentaj dezastruos al primului serviciu, doar 27%, și a cedat 2-6, în doar 29 de minute.

Partea secundă a fost una în oglindă. Sportiva din România a fost mai agresivă, a trimis 5 ași și a împins partida în decisiv. Acolo s-a mers cap la cap, până în prelungiri. La scorul de 5-6, Gabrielei i-a tremurat mâna. A comis o dublă greșeală, apoi un backhand mult în afara terenului.

Halep și Cîrstea sunt deja în „sferturi” la Birmingham

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a trecut de britanica Harriet Dart (25 de ani, 106 WTA), în optimile turneului din Birmingham, scor 6-3, 6-2.  În runda următoare va da peste britanica Katie Boulter (25 de ani, 141 WTA).

Sorana Cîrstea (32 de ani, 36 WTA) a câștigat cu Aleksandra Krunic (29 de ani, 103 WTA), scor 6-1, 6-1, în optimile de finală ale turneului din Birmingham. În sferturi, sportiva din România va juca împotriva croatei Donna Vekic (25 de ani, 92 WTA).

Simona Halep, după victoria din optimile de la Birmingham: „Sper să mă simt ca în 2019”