SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL DE LA MONTREAL

Greu cu Makarova și Vesnina! Simona Halep și Monica Niculescu au pierdut finala de dublu de la Montreal!

Articol de GSP - Publicat luni, 01 august 2016 00:46

Simona Halep și Monica Niculescu au pierdut finala turneului de dublu de la Montreal în fața cuplului format din Ekaterina Makarova și Elena Vesnina, scor 3-6, 6-7 (5-7).

Fetele noastre n-au avut prea mari șanse în fața unor jucătoare care sunt în top 20 la dublu. În primul set s-a mers umăr la umăr până la scorul de 3-3, apoi rusoaicele s-au descătușat și s-au impus cu 6-3.

În setul doi s-a dat drumul și la break-uri, dar au existat câteva ocazii în care fetele noastre au ratat pur și simplu inexplicabil câștigarea unui break, deși conduceau cu 40-0. În cele din urmă, meciul a intrat în tie-break unde rusoaicele s-au impus cu 7-5.

Simona a părut foarte puțin obosită, deși înaintea acestui meci tocmai câștigase finala de simplu împotriva lui Madison Keys, scor 7-6 (2), 6-3.

71.000 $e cecul pe care l-au primit Simona Halep și Monica Niculescu pentru finala de dublu

"În primul rând vreau să le felicit pe Ekaterina și Elena. În al doilea rând vreau să-i mulțumesc Simonei pentru că a jucat cu mine. Nu credeam că o să distrez atât de bine cu ea. Am avut o săptămână superbă. Vă mulțumesc mult pentru tot, v-am simțit alături" Monica Niculescu

"Vreau să-i mulțumesc colegei mele pentru o săptămână grozavă. Sunt foarte fericită că m-a ajutat să câștig. Vreau să le felicit și pe Simona și Monica! Felicitări și pentru titlul de la simplu" Ekaterina Makarova

Citește mai jos desfășurarea liveTEXT A MECIULUI

Halep/Niculescu - Makarova/Vesnina 3-6 / 6-7 (5-7)

GAME, SET, MECI PENTRU MAKAROVA ȘI VESNINA! Rusoaicele se impun în turneul de dublu de la Montreal!
Break Halep/Niculescu!
Pur și simplu fetele noastre nu vor să renunțe și trimit meciul în tie-break!
Break Makarova/Vesnina!
Rusoaicele vor servi pentru câștigarea turneului!
Game Makarova/Vesnina!
Rusoaicele merg umăr la umăr și Vesnina se impune pe propriul serviciu. Fetele noastre au pierdut la zero acest game.
Game Halep/Niculescu!
Monica se întinde extraordinar după o minge venită la fileu și aduce punctul care menține suspansul.
Rusoaicele au un moral mai bun, reușind de fiecare dată să revină din situații dificile, la fel și acum când erau conduse.
Majoritatea spectatorilor de pe arena din Montreal sunt de partea fetelor noastre și le încurajează neîncetat.
Simona a început să zâmbească mai mult, iar fetele noastre în sfârșit nu mai ratează mingea de break după ce au condus cu 40-0.
Rusoaicele revin de la 0-40 și câștigă patru puncte la rând. Se vede că Makarova și Vesnina formează o echipă sudată! Să nu uităm că Vesnina e pe locul 8 la dublu.
Break Halep/Niculescu!
Greu, foarte greu pentru jucătoarele noastre! Makarova a început și ea să mai greșească.
Monica face o dublă greșeală la scorul de 40-40 și le oferă ocazia rusoaicelor să preia conducerea.
Game Makarova/Vesnina:
Rusoaicele se mobilizează foarte bine și câștigă din nou trei puncte consecutive, deși româncele aveau game-ul în mână.
Româncele se impun la capătul unui prim game extrem de disputat. Fetele noastre s-au completat perfect la ultimul punct din acest game când le-au pus serios la treabă pe rusoaice.
Simona Halep servește prima în setul doi!

GAME, SET MAKAROVA/VESNINA! Halep și Niculescu au avut patru mingi de rebreak, însă n-au reușit să profite și rusoaicele și-au adjudecat primul set.
Rusoaicele reușesc primul break din acest meci și vor servi pentru câștigarea primului set.
Vesnina încheie punctul în acest gam și ține meciul pe o notă echilibrată. Urmează Monica Niculescu la serviciu.
Jocul rămâne echilibrat în acest prim set. Makarova urmează la serviciu.
Româncele pun serioase probleme rusoaicelor. Monica joacă foarte bine la fileu.
Monica servește bine și nu le dă nicio șansă adversarelor. Meciul pare liniștit până în acest moment.
Game pentru rusoaice!
Adversarele noastre continuă să-și facă serviciul, dar nici Halep și Niculescu nu se lasă mai prejos.
Simona servește foarte bine chiar dacă vine după un alt meci extrem de obositor.
Adversarele noastre încep în forță!
A început meciul!
Vesnina servește prima!
Cele patru jucătoare au intrat pe teren și fac exercițiile de încălzire pentru meciul care stă să înceapă.

Știrea inițială!

Acest meci vine după finala câștigată de Simona Halep la simplu în urmă cu puțin timp tot la turneul de la Montreal. Românca a învins-o pe Madison Keys, scor 7-6 (2), 6-3.

Simona Halep și Monica Niculescu au trecut în trei seturi în semifinale de slovenele Andreja Klepac și Katarina Srebotnik, scor 6-3, 2-6, 10-6, după un meci care a durat o oră și 16 minute.