SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO Finală în premieră la US Open » Iga Swiatek și Ons Jabeur se înfruntă în ultimul act

Iga Swiatek/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 septembrie 2022 10:10 / Actualizat vineri, 09 septembrie 2022 11:01

Iga Swiatek (21 de ani, 1 WTA) și Ons Jabeur (28 de ani, 5 WTA) se vor înfrunta în finala US Open. Este prima dată când cele două jucătoare se califică în ultimul act la Grand Slam-ul american.

• Iga Swiatek - Ons Jabeur se va juca pe 10 septembrie, de la ora 23:00, ora României. Meciul va fi transmis pe Eurosport.

Iga Swiatek a trecut în semifinală de Aryna Sabalenka (24 de ani, 6 WTA), scor 3-6, 6-1, 6-4.

Cine va fi lider mondial după US Open » Toate calculele luptei dintre Nadal, Alcaraz și Ruud
ATP

Iga Swiatek a trecut de Sabalenka în semifinale la US Open

Cele două jucătoare au început echilibrat și au mers cap la cap până la 2-2 în primul set. De acolo, jucătoarea din Belarus a reușit să ia un break, apoi s-a distanțat până la 5-3. Swiatek a servit să rămână în set, dar a pierdut.

Poloneza a început mult mai bine setul secund. A făcut break încă din primul game și a câștigat fără emoții, cu 6-1, în 41 de minute. Liderul mondial a scăzut însă din nou turațiile, în startul setului 3. A pierdut primele două game-uri, apoi a reușit să egaleze. Au mers cap la cap până la 4-4, apoi Swiatek a reușit să închidă meciul.

Jabeur, victorie fără emoții cu Caroline Garcia

Jabeur s-a impus în semifinala cu Caroline Carcia (28 de ani, 17 WTA), cu scorul de 6-1, 6-3. Meciul a fost unul fără istoric, tunisianca câștigând în doar o oră și 7 minute.

„De ce specificați culoarea pielii?” » Scandal provocat de pagina oficială ATP, după ce americanul Tiafoe a ajuns în semifinalele US Open

Senzațional! 5 ore și 15 minute de joc pentru ultimul loc în semifinalele US Open. Duelul Sinner - Alcaraz a intrat direct în istorie