TENIS    •   CUPA DAVIS

Încep semifinalele Cupei Davis » Fără Rafael Nadal, Spania are nevoie de un miracol în Franța + Carlos Ramos arbitrează Croația - SUA

FOTO: Twitter FFTennis
FOTO: Twitter FFTennis

Vineri, 14 Septembrie

Lumea tenisului face obișnuia trecere de la US Open către Cupa Davis, în acest week-end fiind programate semifinalele din Grupa Mondială, Franța - Spania și Croația - Statele Unite.

Campioana en-titre Franța primește vizita Spaniei, într-o confruntare care va avea loc la Lille, pe hard, în sală. Francezii au ales să joace indoor temându-se de posibila prezență a lui Nadal, lucru care nu se va mai întâmpla din cauza accidentării suferite de liderul mondial la US Open.

Francezii sunt acum mari favoriți să se califice în finală și speră să obțină un avantaj liniștitor încă din prima zi. Benoit Paire ( 54 ATP) deschide balul azi, de la ora 14:30, în fața lui Pablo Carreno-Busta (21 ATP), în timp ce Lucas Pouille (19 ATP) se duelează în al doilea meci al zilei cu Roberto Bautista Agut (26 ATP).

Cilic conduce Croația spre o nouă finală

Cea de-a doua semifinală le pune față în față pe Croația, finalistă în 2016, și SUA, într-o confruntare care va avea loc la Zadar, pe zgură.

Primul meci este programat azi, la ora 12:00, Borna Coric (18 ATP) urmând să joace cu Steve Johnson (30 ATP). Imediat după, Marin Cilic (6 ATP) îl va înfrunta pe Frances Tiafoe (40 ATP).

Interesant e că duelurile dintre Croația și SUA vor fi arbitrate de Carlos Ramos, portughezul care a condus finala cu scandal de la US Open dintre Serena Williams (36 de ani, 16 ATP) și Naomi Osaka (20 de ani, 7 WTA).

Finala va avea loc în week-end-ul 23-25 noiembrie 2018. Actuala ediție este ultima în actuala formă a Cupei Davis, competiția urmând să adopte începând cu 2019 un nou format, după 118 ani. Detalii despre noul format, AICI!

Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează

Agenda

Oră Competiție / Post TV
02:30 Baschet, NBA

Boston - Utah

Telekom 1
11:00 Fotbal, Liga 2

Sportul Snagov - Universitatea Cluj

Telekom 3, Digi 1
13:00 Fotbal, Liga 2

UTA Arad - FC Argeș

Telekom 3, Digi 1
15:00 Fotbal, Meci Demonstrativ

Centenarul Fotbalului Românesc

Digi 1
15:30 Handbal F

SCM Râmnicu Vâlcea - Herning Ikast

Digi 2
17:15 Handbal F, Liga Campionilor

CSM București - Bietigheim

Digi 1, Telekom 1
19:15 Handbal M

Elverum - Dinamo

Telekom 1, Digi 2
20:00 Tenis, ATP

Finala Turneului Campionilor

Telekom 2, Digi 1
22:30 Baschet, NBA

Minnesota - Memphis

Telekom 1
Program TV complet

Liga 1

  Echipa M V E Î Golaveraj Pct
1 CFR Cluj 15 8 6 1 21 - 10 30
2 FCSB 15 8 4 3 29 - 15 28
3 CSU Craiova 15 7 5 3 27 - 12 26
4 Viitorul 15 8 2 5 17 - 15 26
5 Gaz Metan 15 7 4 4 17 - 17 25
6 Astra Giurgiu 15 5 5 5 17 - 14 20
7 Sepsi OSK 15 5 5 5 17 - 15 20
8 Călărași 15 3 8 4 12 - 14 17
9 Dinamo 15 4 5 6 15 - 21 17
10 Chiajna 15 4 5 6 10 - 19 17
11 Poli Iași 15 5 2 8 13 - 23 17
12 FC Botoșani 15 3 7 5 19 - 23 16
13 Hermannstadt 15 4 3 8 15 - 18 15
14 FC Voluntari 15 1 5 9 14 - 27 8